Zbierka esejí 2012
Home Home EN
Úvod
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bol predstavený koncept softvérového inžinierstva, ktorého výsledkom bolo zavedenie štandardných princípov a postupov pri vývoji softvéru. K softvérovému inžinierstvu neodmysliteľne patrí aj manažment. V dobe, v ktorej sa do každého väčšieho, či menšieho podniku, ale aj do iných oblastí nášho života nasadzujú softvérové riešenia a dopyt v tejto oblasti prevyšuje ponuku, význam manažmentu narastá. Úsilie, vynaložené na tvorbu a prevádzku softvéru, sa dá efektivizovať rozumným riadením. Preto moderný softvérový inžinier musí mať dostatočné poznatky a prehľad nielen v oblasti technickej, ale aj manažérskej.

Táto prezentácia obsahuje eseje, ktoré vytvorili študenti v rámci predmetu Manažment projektov softvérových a informačných systémov v ak. roku 2011/12. Cieľom bolo študovať vybrané témy softvérového inžinierstva so zameraním na manažment softvérového projektu, zamýšľať sa nad otvorenými problémami a diskutovať ich formou odbornej eseje. Rozsah projektu a témy sú dané tak, že súvisia s riešením dvojsemestrového tímového projektu v predmete Tímový projekt I a II, v ktorom majú študenti možnosť účasti v súťaži o najlepší tím TP CUP.

Eseje ponúkajú pohľad na sedem oblastí manažmentu projektov a rozširujú ich o vlastné názory a skúsenosti. Opisujú ich ako potenciálni manažéri v softvérových projektoch, rozširujúc si vlastné obzory v oblasti. Témy boli:
  • Manažment kvality
  • Manažment rizík
  • Manažment rozvrhu a plánovania
  • Manažment podpory vývoja
  • Monitorovanie projektu
  • Manažment komunikácie
  • Manažment tvorby dokumentácie
Ďakujem Michalovi Tvarožkovi, Michalovi Barlovi, Jakubovi Šimkovi, Mariánovi Šimkovi a Andrejovi Dankovi za vedenie študentov a konzultácie pri písaní esejí, Antonovi Benčičovi za prípravu tejto webovej prezentácie a študentom za ich (často) veľmi inšpiratívne nápady a pozitívny prístup k celému predmetu.

Mária Bieliková
Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt