Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"plánovanie"
Branišová Jana

Abstrakt. Esej sa bližšie zameriava na dôležitosť začlenenia ostatných členov tímu do rozhodovania o pláne projektu. Uvažuje sa v nej nad troma modelmi participácie tímu – diktátorský režim, hlasovanie a poradný orgán. Tieto modely mapuje na rôzne prostredia a snaží sa odpovedať na otázku, či je aplikácia modelov participácie závislá od prostredia, v ktorom tím pracuje. Ktorý z modelov dokáže priviesť projekt do úspešného konca? Pokúša sa zistiť, pre aké prostredie je najvhodnejší jeden z navrhnutých modelov participácie. Esej porovnáva vývoj tímového projektu v školskom prostredí a vývoj v prostredí firmy. Zamýšľa sa nad tým, ktorý model je vhodný pre statické, a ktorý pre dynamické prostredie.


Fritscher Eduard

Abstrakt. V softvérových projektoch, tak ako aj v projektoch z iných oblastí, hrá dôležitú rolu plánovanie. Správne odhady prispievajú k tomu, aby projekt skončil úspešne. V mojej eseji som sa zameral na porovnanie tradičných metód odhadovania, respektíve procesov pri plánovaní na základe vodopádového modelu oproti novým modelom a metód, ktoré sa používajú pri agilnom vývoji. Analyzoval som stav v manažmente plánovania a sústredil som sa najmä na odhadovanie vo vodopádovom modeli a v agilných metódach. Porovnal som metódy a techniky v odhadovaní ako aj v plánovaní. Snažil som sa poukázať na to, ako sa zmenilo odhadovanie pri projektoch a jednotlivých komponentoch s príchodom agilných metodík. Ďalej sa v eseji snažím zdôrazňovať potrebu toho, aby boli do manažmentu plánovania zainteresované aj vývojové tímy a zdôrazňujem aj benefity tohto spôsobu odhadovania.


Konôpka Martin

Abstrakt. Vytvorenie a sledovanie plánu projektu je dôležitou súčasťou plánovania. Naplánované činnosti pre dokončenie projektu však často trvajú dlhšie ako bolo predpokladané. K dispozícii máme viacero prístupov vývoja softvérového projektu. Každý disponuje iným spôsobom plánovania, čo je spôsobené hľadaním toho správneho. Softvérové projekty sú špecifické častou zmenou požiadaviek zákazníka a plánu projektu ešte počas jeho vytvárania. Manažér plánovania musí byť schopný reagovať na vzniknuté zmeny v požiadavkách alebo problémy v plnení plánu. Každý prístup ponúka rozličné techniky pre znázornenie plánu. Keďže nepoznáme recept na dokonalý plán, nemôžu byť ani tieto techniky dokonalé. No vieme spájať výhody viacerých techník. V eseji sa zaoberáme kombinovaním existujúcich techník znázornenia plánu v tradičnom a agilnom prístupe vývoja projektu s cieľom ich vylepšenia.


Michalec Peter

Abstrakt. Plánovanie rôznych rozvrhov je v dnešnej dobe bežné nielen v školách, ale aj v rôznych firmách, či osobných životoch. Taktiež zohráva veľkú úlohu pri softvérových projektoch ako pre jednotlivcov, tak aj pre tímy ľudí. Každý sa snaží v rámci svojich schopností dobre naplánovať daný projekt, i keď miera, do akej je projekt dobre naplánovaný je ťažko merateľná. Softvér na zákazku sa tvorí už dlhé roky a vznikli viaceré rady, ktorými by sa mali manažéri držať pri plánovaní, aby sa im celý projekt nezrútil. Metodika scrum, ako jedna z agilných metód vývoja softvéru, sa snaží poskytnúť riešenie ako zlepšiť a sprehľadniť toto plánovanie softvérových projektov. Po niekoľkých rokoch skúseností s touto metodikou existujú rady, ako o niečo vylepšiť takéto plánovanie. Dôležité je však dávať pozor a snažiť sa riadiť týmito radami. Toto je hlavne dôležité pre neskúsených študentov, ktorý sa po prvý krát stretávajú s tímovou prácou na predmete tímový projekt na našej fakulte.


Roško Michal

Abstrakt. Plánovanie akéhokoľvek projektu je činnosť zložitá a plánovanie projektu, ktorý má byť podľa predstáv zákazníka ešte viacej. Je preto používanie SCRUM-u naozaj ideálne vo všetkých prípadoch? SCRUM sa síce aktívne používa a ponúka možnosti, ako vytvoriť produkt, ktorý je podľa predstáv zákazníka, ale aký faktor zohrávajú skúsenosti členov tímu pri plánovaním v SCRUM-e? Aké skúsenosti musí mať manažér plánovania pre vytvorenie úspešného projektu? Mnohé ďalšie otázky sa vynárajú pri zamyslení sa nad nadpisom, či je SCRUM to pravé orechové pre manažéra plánovania. Plánovanie jednotlivých etáp v SCRUM-e má svoje úskalia, a práve plánovanie môže byť ovplyvnené viacerými faktormi. SCRUM je založený na tíme, ale čo ak nie je tento tím dostatočne skúsený? Jedným z najhlavnejších faktorov, ktorý ovplyvňuje viaceré etapy, nie len plánovanie, je práve skúsenosť. Či už skúsenosť na strane tímu, členov tímu alebo na strane manažéra plánovania.


Šurek Marek

Abstrakt. Plánovanie patrí medzi hlavné súčasti vývoja každého softvérového projektu. Poznáme rôzne modely vývoja softvéru, z ktorých vyplývajú isté špecifiká pri plánovaní. Ja sa venujem hlavne spôsobu plánovania v metodike Scrum. Zaoberám sa najmä jeho vhodnosťou pri nasadení v menších či väčších softvérových aplikáciách. Najväčšiu váhu pritom prikladám praktickej použiteľnosti tohto vývojového modelu pri plánovaní projektov. Aby som pokryl kompletné spektrum, vychádzam z odborných a praktických skúseností ľudí z komerčného prostredia. Keďže mám tiež skúsenosti z firemného prostredia, časť tejto eseje som venoval mojim priamym skúsenostiam s plánovaním v stredne veľkej firme. Použitie Scrum ako východiskového modelu vývoja pri tímovom projekte pokladám ako ďalšiu vhodnú oblasť, na ktorú je dobré sa zamerať a diskutovať o nej v primeranom rozsahu.


Urbančok Maroš

Abstrakt. Pri tvorbe softvéru, hlavne rozsiahlych projektov, zohráva vhodné naplánovanie a rozdelenie úloh kľúčovú rolu. Táto oblasť sa totiž vyvíja oveľa rýchlejšie ako iné odvetvia a vývoj prináša so sebou množstvo nástrah. Tomuto pokroku treba prispôsobovať aj metódy používané pri plánovaní. No už pri vzniku plánu vieme priebežne kontrolovať to, aby sa plán neuberal zlým smerom. Ešte pred začatím jeho vykonávania je potrebné si uvedomiť vážne chyby, ktoré mohli pri plánovaní vzniknúť. Tieto je možné jednoducho detegovať už v zárodku a tým ich neskôr odstrániť alebo minimalizovať ich dôsledok. Takto detekovateľných chýb je niekoľko. Niektoré sú závažné a môžu ohroziť projekt, iné nie. No napriek tomu môžu projekt do značnej miery narušiť.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja