Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"riziko"
Blšták Miroslav

Abstrakt. Najväčšou hrozbou pre zvládnutie softvérového projektu je ignorovať riziká a podceňovať v tíme manažment rizík. Už od samotného začiatku realizovania projektu číha na projekt množstvo rizikových aspektov. Či už ide o riziká s menším alebo väčším konečným rozsahom, ich vplyv môže spôsobiť vážne problémy pre samotnú realizáciu a dokončenie projektu alebo mať trvalé následky pre výsledný projekt. Na manažment rizík sa veľmi často zabúda, lebo je časovo náročné identifikovať včas veľké množstvo rozličných situácií, najmä keď sa blíži finálny termín odovzdania projektu. Avšak je to práve manažment rizík, ktorý môže odhaliť nebezpečenstvá a ušetriť zbytočnú stratu času a energie všetkých zainteresovaných osôb v projekte. V eseji sa pokúsim na základe najfrekventovanejších rizík a ich oblasti výskytu v projekte identifikovať strany a zainteresované osoby, ktoré by sa mali snažiť určitým podielom eliminovať ich negatívny vplyv.


Demovič Ľuboš

Abstrakt. Úspech v tímovom projekte záleží na mnohých veciach – od tých najmenej podstatných až po mimoriadne dôležité aspekty. Každý úspech musí prekonať nesmierne množstvo rôznych rizík, ktoré by mali skúsení manažéri rizík vedieť čím skôr odhaliť. Zároveň by mali efektívne a spoľahlivo vyhodnotiť, ako hroziace sa nebezpečenstvo odstrániť, alebo aspoň zmierniť. Najväčšou konkurenčnou výhodou pri realizácii projektu je tímová spolupráca, ktorá má mimoriadne veľkú silu. Ale v každom tíme raz nastanú sociogénne riziká, ktoré by mohli zapríčiniť rozpad tímu. V tejto eseji priblížim hlavné príčiny zlyhania tímu a súčasne opíšem, ako tieto dôvody rozpoznať a odstrániť. Tím ľudí, ktorý dokáže ťahať za jeden povraz, môže byť veľmi rýchlo najúspešnejší v akomkoľvek odvetí.


Gondár Jakub

Abstrakt. Manažment rizík je dôležitým prvkom pri riadení vývoja softvérových projektov. Ukazuje sa však, že manažment rizík sa pri vývoji často podceňuje, alebo chýba vôbec. Uvažujem, že to môže byť spôsobené nedostatočným vzdelaním v oblasti riadenia projektu. V mojej eseji sa zaoberám otázkou, či vyučovanie manažmentu rizík pomôže predchádzať zlyhaniam pri vývoji projektov. Esej začína úvodom do problematiky, potom sa zaoberám potrebnosťou výučby manažmentu rizík pre študentov softvérového inžinierstva. Rozoberám niektoré spôsoby výučby zo zahraničia. Spomínam výučbu na základe prípadových štúdii a zaujímavú metódu výučby inovatívnou hrou. V závere sumarizujem výsledky jednotlivých metód.


Grega Jaroslav

Abstrakt. V dnešnom svete plnom neistoty je potrebné počítať s mnohými nástrahami v každej oblasti. Takou oblasťou je aj vývoj softvérových a informačných systémov. Touto esejou by som chcel čitateľa oboznámiť s problematikou manažmentu rizík. V úvode prejdem základné pojmy manažmentu rizík. Následne prejdem k samotnej problematike, v ktorej budem aplikovať poznatky z manažmentu rizík v predmete tímový projekt. Po krátkom úvode vysvetlím, prečo je manažment rizík dôležitý a prečo je dôležité sa ním zaoberať. Keďže nie každému musí byť jasné, ako postupovať pri manažovaní rizík, rozhodol som sa esejou priblížiť, ako to vidím ja na základe vlastných skúsenosti.


Kasala Štefan

Abstrakt. Esej sa zaoberá manažmentom rizík ako dôležitej, ale často podceňovanej oblasti v procese tvorby softvéru. Zamýšľa sa nad dôvodmi, prečo dochádza k jeho zanedbaniu a možnosťami nápravy prostredníctvom vhodnej formy výučby a výchovy študentov. Často teoretická príprava je nedostačujúca a príliš abstraktnú. Možnosťou sú prístupy výučby založené na prípadových štúdiách a na rozboroch projektov, ktoré zlyhali, kde poskytujú širokú možnosť zamyslenia sa, diskusie a ukazujú študentom reálne dôvody, prečo sa tejto oblasti seriózne venovať.


Mančík Gabriel

Abstrakt. Vývoj a koordinácia softvérového projektu je náročný a často riskantný proces. Manažment rizík má za úlohu študovať riziká spojené s vývojom, snažiť sa ich predvídať a minimalizovať pravdepodobnosť ich výskytu. Táto práca sa zaoberá špeciálne manažmentom rizík pri vývoji produktu zahraničným dodávateľom, keďže pri takomto vývoji vzniká celá rada nových rizikových faktorov. Práca sa zamýšľa nad základnými problémami ale aj problémami spojenými špeciálne s povahou vzťahu klient – zahraničný dodávateľ. Diskutujem nad problematikou správneho výberu dodávateľa, nad rizikami vyplývajúcimi z komunikácie medzi rozličnými kultúrami a problémom spojeným so samotnou vzdialenosťou oboch strán. Pre všetky diskutované problémy som navrhol možné riešenie.


Pakan Filip

Abstrakt. Napriek pokročilým technológiám a podporným nástrojom pre vývoj softvéru, stále veľké množstvo softvérových projektov v súčasnosti zlyhá. V posledných rokoch sa pozornosť obracia smerom k manažmentu rizík. Výskumy ukázali, že efektívnym sledovaním a riadením rizík možno výrazne znížiť pravdepodobnosť neúspechu. Prax potvrdzuje zistenia z výskumov a dokazuje, že manažovanie rizík už zachránilo mnoho projektov pred zlyhaním a mnoho finančných prostriedkov pred znehodnotením. Napriek nesporným pozitívam manažovania rizík v softvérových projektoch, v tejto eseji sa pokúšam poskytnúť svoj pohľad na negatíva manažmentu rizík. Snažím sa identifikovať a diskutovať, aké riziká a nevýhody so sebou prináša manažment rizík. Zároveň sa zamýšľam a ponúkam niekoľko vlastných nápadov, ako by bolo možné eliminovať riziká manažmentu rizík v kontexte novozloženého a neskúseného tímu vyvíjajúcom softvérový systém. Cieľom tejto eseje nie je odradiť čitateľov od integrácie manažmentu rizík do svojich projektov. Práve naopak, cieľom je upovedomiť čitateľov o potenciálnych úskaliach manažmentu rizík a ponúknuť im niekoľko užitočných myšlienok, ako manažment rizík vykonávať ešte dôkladnejšie a bezrizikovejšie ako doposiaľ.


Villaris Vojtech

Abstrakt. Vývoj softvérových projektov je často spätý s rôznymi vonkajšími a vnútornými rizikami, ktoré môžu spôsobovať rozličné problémy. Existuje viacero publikácií, ktoré poskytujú rozličné návody a techniky na to, ako sa s riadením takýchto rizík vysporiadať, ale drvivá väčšina z nich je určená pre veľké firmy a rozsiahle softvérové projekty. V tejto eseji sa snažím zamerať predovšetkým na menšie projekty, na ktorých pracujú menej členné tímy a tým oblasť riadenia rizík preniesť aj do prostredia semestrálnych projektov riešených v tímoch. Za týmto účelom v eseji opisujem hlavné rozdiely medzi veľkými a malými projektmi a z toho vyplývajúce aj rôzne riziká, ktorým v nich môžeme čeliť.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja