Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"softvérový projekt"
Arpáš Jozef

Abstrakt. Esej sa zaoberá rozdielnymi spôsobmi komunikácie vnútri tímu a medzi tímami navzájom počas vývoja softvéru. Zameriava sa najmä na prípady vývoja softvéru, na ktorom spolupracujú tímy sídliace v jednej budove, u ktorých je však úroveň komunikácie podobná ako u tímoch vzdialených tisícky kilometrov. Identifikoval som príčiny, prečo je komunikácia medzi tímami tak potrebná. Tento fakt je spôsobený najmä vzájomnou závislosťou jednotlivých tímov. Môžem konštatovať, že nedostatočná komunikácia je zapríčinená hlavne spôsobmi, ktoré aplikujú členovia tímov na komunikáciu mimo tímu. Ako hlavný problém možno označiť zvýšenie emailovej komunikácie, práve na úkor verbálnej komunikácie. Následne som tieto skutočnosti podložil mojimi skúsenosťami z praxe, ktoré potvrdzujú, že členovia tímov majú buď osobné prekážky, prečo nedostatočne komunikujú s členmi iných tímov, alebo nevedia identifikovať osobu, s ktorou potrebujú komunikovať, alebo iné osobnostné či povahové prekážky, ktoré im bránia v komunikácii. V závere eseje som navrhol riešenie ako predchádzať nedostatočnej komunikácii medzi tímami, ktoré je založené na správnom vedení členov tímu projektovými manažérmi plynúcom do zlepšenia ich komunikačných schopností a samostatnosti riešenia problémov.


Britvík Andrej

Abstrakt. Prieskumy ukazujú, že veľké množstvo softvérových projektov v súčasnosti zlyháva a ani v minulosti to nebolo inak. Niektoré projekty sú predražené, končia neskôr ako bolo dohodnuté, neponúkajú požadovanú funkcionalitu alebo sa vôbec nedokončia. Aj keď čísla hovoria, že sa postupne zlepšujeme a stále viac a viac projektov končí úspechom, nemusí to byť vždy pravda. Málo kto si totiž dobrovoľne prizná, že zlyhal. Na výsledok projektu vplýva veľké množstvo faktorov, ktoré sa snaží odhaliť manažment rizík a pokúša sa ich odstrániť ešte skôr, ako vôbec vzniknú. Existujú dlhé zoznamy známych rizík, ktoré sa dajú rozdeliť do mnohých kategórií, takže by nemal byť problém s identifikáciou rizík, ktoré hrozia projektu. Avšak aj v ideálnom prípade, kedy sa nájdu všetky riziká, nemusí byť zaručené, že projekt nezlyhá. V eseji sa snažím odhaliť skryté nebezpečenstvá manažmentu rizík, ktoré si ľudia možno ani neuvedomujú, ale môžu mať veľmi negatívny vplyv na výsledok projektu.


Korec Tomáš

Abstrakt. Komunikácia je jednou z najdôležitejších ľudských zručností. Je základom úspešnosti každej spolupráce. Táto esej sa venuje dôležitosti komunikácie pri vývoji softvérových projektov. Poukazuje na podceňovanie komunikácie, a to i napriek neustále zvyšujúcej sa úrovni a veľkosti softvérových projektov, keďže mnohokrát vývoj týchto projektov prebieha vo viacerých krajinách. Poukazuje na možné dôvody zlyhania projektov a na to, aký veľký podiel na tom môže mať zlá komunikácia. Esej popisuje efektívnu komunikáciu, ako základ úspešnosti každého projektu. Ďalej sa venuje problémom, ktoré s komunikáciou často majú nielen vývojári, ale aj manažéri. Samozrejme tieto problémy sa potom negatívne odrazia na úspešnosti projektu. Venuje sa aj komunikačným štýlom a osobnosti manažéra, ako základu efektívnej komunikácie, ktorá je pre úspech softvérového projektu nevyhnutná.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja