Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"podpora vývoja"
Kříž Jakub

Abstrakt. Verziovacie systémy sú v praxi bežne používané na správu zdrojového kódu v tímoch s viacerými programátormi. Používanie týchto systémov v malých alebo dokonca jednočlenných tímoch však nie je samozrejmé, pretože programátor-jednotlivec v princípe nepotrebuje správu zdrojového kódu. Ich použitie však prináša viacero menej očividných výhod, ktoré pomôžu k vytvoreniu lepšieho softvérového produktu. Verziovacích systémov existuje veľké množstvo a delia sa na dve výrazne odlišné skupiny – centralizované a distribuované. Výber správneho systému sa môže líšiť od jedného projektu k druhému. V tejto eseji opisujem moje názory na výber správneho typu a použitie verziovacieho systému jednotlivcami a tímami s menším počtom programátorov.


Tomčo Marek

Abstrakt. Tvorba softvéru bola už od svojich začiatkov vždy dynamický proces plný zmien, úprav a kompromisov. Vývoj zložitého softvérového systému v tíme skladajúceho sa z desiatok, niekedy až stoviek pracovníkov by nebol v takomto prostredí možný bez kvalitnej podpory vývoja. Rastúci tlak zo strany konkurencie v danom odvetví prinucuje firmy hľadať optimálne možnosti prevádzky. Presun časti vývoja do zahraničných pobočiek prináša jasné výhody, ako zvýšenie rýchlosti vývoja alebo zlepšenie kvality práce správnym rozložením úloh. Avšak toto riešenie so sebou prináša množstvo nových problémov vďaka nemožnosti priamej komunikácie, rozličnosti časových zón alebo kultúr. V tejto eseji sa zamyslím nad dôležitosťou podpory vývoja v takomto prostredí, a to či už všeobecne, tak pomocou ukážok získaných z praxe profesionálnou softvérovou spoločnosťou.


Višňovský Juraj

Abstrakt. Systémy na správu verzií sú základným kameňom väčšiny dnešných softvérových systémov. Manažment verzií totiž v nemalej miere rozhoduje o úspechu, prípadne neúspechu celého projektu. Dôvodom je narastajúca zložitosť vyvíjaných softvérových systémov. Z tohto dôvodu je výber vhodného nástroja na manažment verzií kľúčový. Pre všetky podporné prostriedky na správu verzií je však charakteristická príslušnosť k jednému z dvojice revíznych systémov. Tými sú centralizované a distribuované systémy na správu verzií. Táto esej analyzuje oba menované systémy, opisuje proces výberu systému z tejto dvojice a ponúka alternatívu, ktorá by ich v budúcnosti mohla doplniť, prípadne nahradiť.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja