Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"kvalita softvéru"
Kuzmík Ondrej

Abstrakt. Testovať či netestovať? Ak áno, tak kedy, čo a ako? Možnosť vytvorenia eseje využijem pre opísanie svojho názor na túto problematiku alebo aspoň vybranú časť. Priblížim svoj pohľad na tému testovania a kvality. Kedy sa testovanie oplatí, a kedy je viac menej zbytočné. Väčšinou sa testuje správnosť kódu, pričom na testovanie požiadaviek (splnenia funkcionality) sa zabúda. Túto problematiku sa pokúsim priblížiť, spolu s tým, ako môže kvalitné testovania dopomôcť ku lepšiemu softvéru, prípadne spraviť softvér výnimočným. Zameriam sa aj na tému, kto by mal byť za testy zodpovedný a ako je tento človek dôležitý pre tím.


Lipták Martin

Abstrakt. Kvalita softvéru pozostáva z funkčných aspektov, ktoré zákazník vidí a štrukturálnych aspektov, ktoré zákazník vidí len v prípade ich nedostatkov. Kvalita musí byť zahrnutá do produktu v každej fáze vývoja, vrátane špecifikácie, pretože zle špecifikovaný produkt je nekvalitný produkt, pretože nemá hodnotu pre zákazníka. Naopak produkt, do ktorého bola kvalita zahrnutá v každej fáze jeho vývoja, vedie k spokojnosti zákazníka. Kvalita musí byť v procese neustále zlepšovaná. Esej porovnáva jednotlivé aspekty kvality webových, mobilných a stolových aplikácií.


Nagy František

Abstrakt. Kvalita je pri vývoji akéhokoľvek produktu nesmierne dôležitá. To platí aj pri vývoji softvéru. V tejto eseji sa pozrieme na dva rôzne prístupy k procesu vývoja, vodopádový model a agilné metódy a porovnáme ako zabezpečujú kvalitu. Vyhodnotíme najmä pri ktorom z nich má ako vývojár tak aj používateľ nad kvalitou výsledného produktu väčšiu kontrolu.


Sucháč Filip

Abstrakt. Každá softvérová firma chce, aby bol jej výsledný produkt kvalitný. Určitá časť procesov, ktoré sa zaoberajú dosahovaním kvality softvéru, sa nazýva testovanie. Prístupov k testovaniu je viacero. Niektoré firmy sa počas implementácie viac spoliehajú na automatické testy, alebo že si vývojári svoju prácu sami po sebe priebežne testujú. Vo viacerých firmách však existuje pozícia tester, obsadená hneď viacerými ľuďmi, ktorí vyvíjaný produkt dookola manuálne testujú a upozorňujú na prípadné chyby. V tejto eseji sa zaoberám výhodami a nevýhodami manuálneho testovania, tým aké vlastnosti by mal mať správny tester, ktorý testuje manuálne, a ktoré prístupy k testovaniu je dobré si zvoliť.


Zboja Tomáš

Abstrakt. Párové programovanie, známe z extrémneho programovania, bolo skúmané vo viacerých oblastiach. Táto esej má za cieľ pozrieť sa na párové programovanie z pohľadu vplyvu na kvalitu vyvíjaného produktu. Identifikuje oblasti kvality softvéru a na tieto sa neskôr zameriava. Ide predovšetkým o štandardy pri tvorbe softvéru, aj z nich vyplývajúca bezpečnosť, by mala byť neodmysliteľnou súčasťou požiadaviek. Veľká časť sa venuje chybovosti produktu – chybám vytvoreným počas fázy implementácie. Niektoré zdroje výskumu uvádzajú, že párové programovanie má negatívny vplyv na kvalitu softvéru. Väčšina je však opačného názoru. Esej obsahuje zamyslenie sa, či je správne meranie uvádzajúce negatívny vplyv. Aj keď všeobecne prijateľný výsledok je, že tento typ programovania je vhodný z pohľadu kvality, zamýšľa sa nad typmi softvéru, ktoré sú vhodné pre tvorbu párovým programovaním. Taktiež uvádza podmienky, ktoré by mali pomôcť k dosiahnutiu nameraných výsledkov – zlepšenej kvalite.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja