Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"rozvrh"
Antala Ján

Abstrakt. Plánovanie je jednou z najdôležitejších etáp manažmentu projektu súvisiaceho s tvorbou softvérového produktu. Postupom času vznikajú rôzne techniky plánovania, pomocou ktorých vieme projekt úspešne dokončiť v požadovanom čase a požadovanej kvalite. Každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody, a preto je potrebné zvoliť ten správny, alebo si existujúci prispôsobiť vlastným potrebám či potrebám projektu. Esej prezentuje rôzne možnosti plánovania. Zamýšla sa, prečo a kedy by ich bolo vhodné alebo nevhodné použiť a navrhuje lepšie riešenie, ktoré minimalizuje ich nedostatky a zvyšuje realistickosť vytváraného rozvrhu. Navrhnuté riešenie taktiež obsahuje mechanizmy na zabránenie neustálych zmien špecifikácie a s tým spojeným predlžovaním času implementácie produktu. Esej rozmýšľa aj nad možnými rozšíreniami navrhnutého riešenia, pomocou ktorých je možné dospieť k ešte lepším výsledkom, no zároveň môžu so sebou niesť aj určité riziká.


Rešetár Jozef

Abstrakt. Väčšina ľudí nerada pozerá do budúcnosti a radšej si užívajú prítomnosť, čo najviac ako môžu. Pričom nemyslia na to, ako sa to môže odzrkadliť na ich budúcnosti. Neplánujú, nechcú plánovať, pretože ich to môže o niečo v tomto momente pripraviť - minimálne o čas, ktorý pri príprave plánu alebo rozvrhu mohli stráviť. Neuvedomujú si, že plán je veľmi dôležitá súčasť každej práce a aj keď si plánujú jednoduché veci ako napríklad, čo dnes budú robiť, zložitejšie a častokrát oveľa dôležitejšie plány sa im vytvárajú ťažšie, odkladajú ich na neskôr až sa stane, že plán nepotrebujú lebo danú situáciu musia riešiť ihneď – zapochodu. Paradoxom je práve to, že nie plánovanie zabíja čas, ale neplánovanie je častým zdrojom opakovania veci z dôvodu pochybenia alebo celkového zlyhania. Nechuť k plánovaniu sa prejavuje aj vo vývoji softvéru. Táto skutočnosť ma vedie k téme tejto eseje – Plánovanie úspechu. Čo je pre úspešné plánovanie dôležité? Majú vplyv dobré odhady na plánovanie? Ako čeliť pričinám neúspechu pri vývoji softvéru z hľadiska plánovania? A nakoniec, prečo sme pochybili pri prvom odovzdaní tímového projektu? Odpovede na tieto otázky nájdete v tejto eseji.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja