Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"agilný vývoj"
Bado Dávid

Abstrakt. V súčasnej dobe veľké percento IT projektov zlyháva. Preto sa veľa ľudí snaží skúmať a odhaľovať príčiny týchto zlyhaní. Výskum ukazuje, že jeden z hlavných dôvodov zlyhania softvérových projektov je nedostatočná účasť zákazníka na projekte. Esej hovorí o tom, prečo je dôležité, aby zákazník softvérový projekt monitoroval. Poukazuje na to, že tradičný vývoj softvéru tento trend nepodporuje a dokonca kladie zákazníkovi pri monitorovaní prekážky. Naopak agilné metódy zákazníka podporujú v tom, aby projekt monitoroval a aby sa na ňom podieľal. Esej apeluje na zákazníka, aby si uvedomil, že výberom metódy vývoja a svojou účasťou môže zmenšiť riziko zlyhania projektu.


Bohunická Ivana

Abstrakt. Plánovanie je nevyhnutnou súčasťou tvorby softvérového projektu a určuje jeho smerovanie od samotného počiatku. Vytvorený plán sa vezie s projektom celý jeho život, preto je potrebné pripraviť skutočne dobrý plán. V eseji chcem pripomenúť, že vytvorenie plánu nie je jednoduché a prináša viacero problémov. Našťastie existuje množstvo stratégii ako sa k plánovaniu postaviť. Zaujímavým postupom je spôsob dvoch plánov. Jeden predstavuje pesimistický plán určený pre zákazníka a druhý, optimistický plán, určený pre vývojárov. Ďalší prístup, ktorému budem venovať značnú pozornosť, je agilný vývoj a jeho metóda Scrum. Scrum je orientovaný na ľudí a ich vzťahy, procesy sú v tejto metóde druhoradé. Snahou tejto eseje je zhodnotiť tieto dva prístupy, vzájomne ich porovnať a odporučiť ich použitie v závislosti od druhu projektu.


Calík Jakub

Abstrakt. Každý softvérový vývojár sa snaží vytvoriť kvalitný softvér. Kvalita však nie je niečo, čo sa dá jednoducho odmerať počtom riadkov alebo podobne. Poznáme viacero aspektov, ktorých súhra a vyváženosť určujú celkovú kvalitu softvéru. Aby sa však na tieto aspekty nezabúdalo, a aby výsledkom vývoja bol naozaj kvalitný softvérový produkt, vzniklo množstvo metód a modelov pre vývoj softvéru [5]. Nie všetky metódy a postupy vývoja softvéru však kladú rovnaký dôraz na všetky aspekty kvality. Niektoré môžu vyzdvihovať až príliš, zatiaľ čo iné úplne zanedbávať. V poslednej dobe sa však stáva veľmi populárny agilný model vývoja, V tejto eseji sa preto budem snažiť objasniť, ako sa agilný vývoj softvéru postavil k aspektom kvality a ako by sa dali vylepšiť jeho nedostatky.


Kollár Adrián

Abstrakt. Na uľahčenie plánovania a zlepšenie monitorovania procesu vývoja existujú rôzne metriky, ktoré sa snažia do istej miery merať, či už produkt, alebo proces samotný. Softvérové metriky však trpia niektorými problémami, ktoré vyplývajú z povahy softvéru. V eseji bude objasnená podstata týchto problémov a zodpovedaná otázka prínosu metrík pri procese vývoja softvéru. Dôležitou témou je aj agilný spôsob vývoja softvéru, ktorý v dnešnej dobe pri vývoji softvéru používa čoraz viac spoločností. V súlade s agilnou metodikou sa pri rozhodovaní spoliehajú hlavne na odborníkov a intuíciu. V poslednej dobe sa objavili rôzne modifikácie používaných metrík pre potreby agilnej metodiky vývoja. Aby tieto metriky mali výpovednú hodnotu, museli byť upravené za účelom zohľadnenia agilnej metodiky vývoja. Môžu byť tieto metriky prínosom? Je užitočné ich používať?


Láni Marek

Abstrakt. S problémami spojenými s nedostatočnou dokumentáciou, sa počas života stretne zrejme 99% programátorov ak nie všetci. Treba povedať, že tvorba dokumentácie nepatrí k náročným procesom vývoja softvéru, avšak tento proces sa všeobecne nestretá s obľubou. Dokonca aj moderné prístupy k vývoju softvéru venujú dôležitosti jej tvorby málo pozornosti. Takýmto prístupom je aj agilný vývoj. Ten sa riadi heslom: "Dobre pracujúci softvér nad dokumentáciu" a na otázku koľko dokumentácie je potrebné odpovedá: "Akurát". V eseji však na príkladoch z praxe ukážeme, že dokumentácia je veľmi dôležitou súčasťou projektu a, že sú prípady, kedy sa dobre pracujúci softvér bez nej nezaobíde. Rovnako sa pokúsime definovať, koľko je "akurát" dokumentácie a budeme diskutovať vzory tvorby dokumentácie, týkajúce sa agilného vývoja. Týmito vzormi sú Nepravá dokumentácia, Časové značky, Projektový slovník, Elektronické zálohovanie a Zreteľná aktivita. Ku každému z týchto vzorov uvedieme príklad kedy a za akých okolností je vytváranie daného typu dokumentácie výhodné a akým problémom nám pomôže sa vyvarovať. Rovnako poskytneme ku týmto spôsobom možné vylepšenia, prípadne načrtneme negatíva alebo pozitíva jednotlivých riešení.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja