Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"Scrum"
Bohunická Ivana

Abstrakt. Plánovanie je nevyhnutnou súčasťou tvorby softvérového projektu a určuje jeho smerovanie od samotného počiatku. Vytvorený plán sa vezie s projektom celý jeho život, preto je potrebné pripraviť skutočne dobrý plán. V eseji chcem pripomenúť, že vytvorenie plánu nie je jednoduché a prináša viacero problémov. Našťastie existuje množstvo stratégii ako sa k plánovaniu postaviť. Zaujímavým postupom je spôsob dvoch plánov. Jeden predstavuje pesimistický plán určený pre zákazníka a druhý, optimistický plán, určený pre vývojárov. Ďalší prístup, ktorému budem venovať značnú pozornosť, je agilný vývoj a jeho metóda Scrum. Scrum je orientovaný na ľudí a ich vzťahy, procesy sú v tejto metóde druhoradé. Snahou tejto eseje je zhodnotiť tieto dva prístupy, vzájomne ich porovnať a odporučiť ich použitie v závislosti od druhu projektu.


Dulačka Peter

Abstrakt. Vytvorenie tímu je náročná úloha, kedy je potrebné skombinovať nielen kvalitatívne, ale aj osobnostné charakteristiky jeho členov tak, aby sa navzájom dopĺňali. Fungovanie tímu pri použití metodológie Scrum je o to dôležitejšie, že prakticky nie je čas na zaváhania. V eseji diskutujem dôležitosť jednotlivca v tíme, problémy, ktoré jednotlivec môže spôsobiť a ako jednotlivec dokáže vplývať na kvalitu výsledku celého tímu. Opisujem, ako jednoduchý malý problém v sebe môže skrývať niekoľko väčších a skrytých problémov a snažím sa na základe vedomostí a skúseností navrhnúť, ako sa s takýmto problémom vysporiadať. Esej hodnotí ľudské charakteristiky a ich vplyv na členov tímu a najčastejšie problémy s charakteristikami spojené.


Michalec Peter

Abstrakt. Plánovanie rôznych rozvrhov je v dnešnej dobe bežné nielen v školách, ale aj v rôznych firmách, či osobných životoch. Taktiež zohráva veľkú úlohu pri softvérových projektoch ako pre jednotlivcov, tak aj pre tímy ľudí. Každý sa snaží v rámci svojich schopností dobre naplánovať daný projekt, i keď miera, do akej je projekt dobre naplánovaný je ťažko merateľná. Softvér na zákazku sa tvorí už dlhé roky a vznikli viaceré rady, ktorými by sa mali manažéri držať pri plánovaní, aby sa im celý projekt nezrútil. Metodika scrum, ako jedna z agilných metód vývoja softvéru, sa snaží poskytnúť riešenie ako zlepšiť a sprehľadniť toto plánovanie softvérových projektov. Po niekoľkých rokoch skúseností s touto metodikou existujú rady, ako o niečo vylepšiť takéto plánovanie. Dôležité je však dávať pozor a snažiť sa riadiť týmito radami. Toto je hlavne dôležité pre neskúsených študentov, ktorý sa po prvý krát stretávajú s tímovou prácou na predmete tímový projekt na našej fakulte.


Roško Michal

Abstrakt. Plánovanie akéhokoľvek projektu je činnosť zložitá a plánovanie projektu, ktorý má byť podľa predstáv zákazníka ešte viacej. Je preto používanie SCRUM-u naozaj ideálne vo všetkých prípadoch? SCRUM sa síce aktívne používa a ponúka možnosti, ako vytvoriť produkt, ktorý je podľa predstáv zákazníka, ale aký faktor zohrávajú skúsenosti členov tímu pri plánovaním v SCRUM-e? Aké skúsenosti musí mať manažér plánovania pre vytvorenie úspešného projektu? Mnohé ďalšie otázky sa vynárajú pri zamyslení sa nad nadpisom, či je SCRUM to pravé orechové pre manažéra plánovania. Plánovanie jednotlivých etáp v SCRUM-e má svoje úskalia, a práve plánovanie môže byť ovplyvnené viacerými faktormi. SCRUM je založený na tíme, ale čo ak nie je tento tím dostatočne skúsený? Jedným z najhlavnejších faktorov, ktorý ovplyvňuje viaceré etapy, nie len plánovanie, je práve skúsenosť. Či už skúsenosť na strane tímu, členov tímu alebo na strane manažéra plánovania.


Šurek Marek

Abstrakt. Plánovanie patrí medzi hlavné súčasti vývoja každého softvérového projektu. Poznáme rôzne modely vývoja softvéru, z ktorých vyplývajú isté špecifiká pri plánovaní. Ja sa venujem hlavne spôsobu plánovania v metodike Scrum. Zaoberám sa najmä jeho vhodnosťou pri nasadení v menších či väčších softvérových aplikáciách. Najväčšiu váhu pritom prikladám praktickej použiteľnosti tohto vývojového modelu pri plánovaní projektov. Aby som pokryl kompletné spektrum, vychádzam z odborných a praktických skúseností ľudí z komerčného prostredia. Keďže mám tiež skúsenosti z firemného prostredia, časť tejto eseje som venoval mojim priamym skúsenostiam s plánovaním v stredne veľkej firme. Použitie Scrum ako východiskového modelu vývoja pri tímovom projekte pokladám ako ďalšiu vhodnú oblasť, na ktorú je dobré sa zamerať a diskutovať o nej v primeranom rozsahu.


Uhrin Martin

Abstrakt. Plánovanie softvérového projektu je kľúčovým aspektom v oblasti riadenia jeho vývoja. Na začiatku tvorby softvéru každého zaujíma, ako dlho bude jeho vývoj trvať. Toto sa nedá s určitosťou povedať nikdy a správny odhad je viac menej otázkou skúseností, poprípade náhody. Preto je dôležité vedieť efektívne využívať čas. Agilné metódy vývoja nám dávajú dobré rady, ako toto dosiahnuť, a preto sa čím ďalej tým viac začínajú využívať. Ľudia stále hľadajú nové a lepšie spôsoby tvorby softvéru, preto vznikajú nové metódy agilného vývoja. My sa pozrieme konkrétne na Scrum a Kanban, pouvažujeme nad ich výhodami a nevýhodami a pokúsime sa nájsť spôsob, ktorým by sme pri vývoji softvéru využili to najlepšie z oboch.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja