Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"monitorovanie"
Bado Dávid

Abstrakt. V súčasnej dobe veľké percento IT projektov zlyháva. Preto sa veľa ľudí snaží skúmať a odhaľovať príčiny týchto zlyhaní. Výskum ukazuje, že jeden z hlavných dôvodov zlyhania softvérových projektov je nedostatočná účasť zákazníka na projekte. Esej hovorí o tom, prečo je dôležité, aby zákazník softvérový projekt monitoroval. Poukazuje na to, že tradičný vývoj softvéru tento trend nepodporuje a dokonca kladie zákazníkovi pri monitorovaní prekážky. Naopak agilné metódy zákazníka podporujú v tom, aby projekt monitoroval a aby sa na ňom podieľal. Esej apeluje na zákazníka, aby si uvedomil, že výberom metódy vývoja a svojou účasťou môže zmenšiť riziko zlyhania projektu.


Balko Karol

Abstrakt. Existujú rôzne indikátory a postupy, ktoré nám dokážu výrazne pomôcť pri monitorovaní a následnom riešení problémov v projekte vývoja softvéru, avšak nie všetky sú vhodné pre monitorovanie v projektoch vyvíjaných v malých tímoch. V tejto práci chcem vyzdvihnúť hlavne tie, ktoré nám môžu pomôcť najmä v projektoch vyvíjaných v rámci malých tímov.


Hudačinová Silvia

Abstrakt. Esej sa zaoberá monitorovaním softvérových projektov. Zameriava sa hlavne na tú časť kontroly projektov, kde vystupuje zákazník. Opisuje pohľad zákazníka aj manažéra na monitorovanie projektu a nevyhýba sa problémom, ktoré tu môžu nastať. Pri práci manažéra je tu dôležitá technická úvaha CBR, ktorá rieši nové problémy prispôsobením starých riešení. Esej popisuje aj metódy a modely, ktoré sa manažér môže rozhodnúť využiť. Model pre sledovanie projektu so zúčastnenými stranami popisuje myšlienku monitorovania projektu so spoluprácou klienta. Naproti tomu Metóda EVA vyžaduje spoluprácu zákazníka len minimálne, a to pri analýze požiadaviek. Práca ďalej opisuje spoluprácu klienta a manažéra a čo bude výsledkom ich spolupráce pri cykle PDC.


Hudák Miroslav

Abstrakt. Monitorovanie je dôležitou súčasťou manažmentu softvérového projektu. Cieľom tejto činnosti je včas identifikovať vzniknutý problém a podniknúť kroky k minimalizovaniu prípadných škôd. Častým dôvodom neúspechu projektu je zlý časový odhad a s tým spojené predraženie projektu. Preto je dôležité získavať relevantné informácie o stave projektu, aby sa včas dal aplikovať manažment zmien. V tejto eseji rozoberiem jednu z najpoužívanejších metód na monitorovanie projektu – analýzu dosiahnutej hodnoty, rozoberiem jej použitie pri agilnom vývoji softvéru a navrhnem jednoduchú metódu ako využiť túto techniku v malom projekte akým je študentský tímový projekt.


Kišš Marek

Abstrakt. Monitorovanie je dôležitou súčasťou manažmentu projektu. Venujeme sa mu s cieľom získania čo najväčšej kontroly nad procesmi, ktoré je potrebné dynamicky prispôsobovať vyskytujúcim sa zmenám. Použitím správnych metód monitorovania zvyšujeme šance na úspešné ukončenie projektu v požadovanom termíne a rozpočte. Pod pojmom manažment si väčšinou predstavíme súbor činnosti spojených s vedením viacčlenných tímov. No manažovať môžeme aj seba samého pri akejkoľvek činnosti, na ktorej sa podieľame samostatne. Metódy, ktoré pri takomto manažmente budeme používať, môžu vychádzať z metód používaných pri riadení celých tímov. V eseji predstavím niektoré rozšírené prístupy k monitorovaniu a zanalyzujem možnosť ich využitia pri monitorovaní činnosti študenta informatiky počas jedného semestra, za účelom zefektívnenia jeho práce a zvýšenia jeho úspešnosti.


Kollár Adrián

Abstrakt. Na uľahčenie plánovania a zlepšenie monitorovania procesu vývoja existujú rôzne metriky, ktoré sa snažia do istej miery merať, či už produkt, alebo proces samotný. Softvérové metriky však trpia niektorými problémami, ktoré vyplývajú z povahy softvéru. V eseji bude objasnená podstata týchto problémov a zodpovedaná otázka prínosu metrík pri procese vývoja softvéru. Dôležitou témou je aj agilný spôsob vývoja softvéru, ktorý v dnešnej dobe pri vývoji softvéru používa čoraz viac spoločností. V súlade s agilnou metodikou sa pri rozhodovaní spoliehajú hlavne na odborníkov a intuíciu. V poslednej dobe sa objavili rôzne modifikácie používaných metrík pre potreby agilnej metodiky vývoja. Aby tieto metriky mali výpovednú hodnotu, museli byť upravené za účelom zohľadnenia agilnej metodiky vývoja. Môžu byť tieto metriky prínosom? Je užitočné ich používať?


Králik Gergely

Abstrakt. Proces monitorovania projektov je možnosť na to, aby sme dozvedeli čo najviac a najpresnejšie o stave realizácie projektu. Pomocou monitorovania projektu môžeme vedieť odhadnúť kvalitu vytvoreného programu, a zároveň aj môžeme merať úsilia jednotlivých členov realizačného tímu. V dobe keď agilný vývoj softvéru je používaný vo veľkej miere musíme investovať viac času do monitorovania projektu, aby sme vedeli presne odhadnúť možné riziká a tým predísť chyby. Pod pojmom monitorovanie projektu môžeme chápať aj monitorovanie kvality kódu, ale aj monitorovanie jednotlivých členov tímu, či postupujú podľa plánu, a ako plnia svoje úlohy. Monitorovanie pozostáva z troch hlavných prvkov: zachytávanie, analýza a vypracovanie záznamov. Esej popisuje metriky na monitorovanie jednotlivých typov projektu. Popisuje možnosti monitorovania jednotlivých členov tímu. Esej sa zameriava na opis možností pri sledovaní kvality práce, alebo pri prideľovaní jednotlivých úloh.


Roško Bohuš

Abstrakt. Proces monitorovania ako celku je základným prvkom odhaľovania práce na projekte. V esej som uvažoval a rozoberal metódy prípadov použitia, fuzzy logiky a zúčastnených strán na vyjadrenie subjektívneho stanoviska využívania týchto metód vo väčších alebo menších projektoch, aby sa obmedzilo plytvaním zdrojov ako sú čas a náklady a dosiahol sa celkový úspech projektu. Je dôležité nájsť kompromisy v riešeniach a ponúknuť zákazníkovi ideálne riešenie. Monitorovanie musí mať stanovené ciele a metriky. Potom pomáha manažérom usmerňovať projekt, držať projekt na správnej ceste do cieľa a včasne odhaľovať chyby, ktoré by mohli spôsobiť práve mrhanie časom na vývoji projektu. Musíme ho vykonávať tak, aby pomáhalo a nie škodilo.


Ujhelyiová Zuzana

Abstrakt. Táto esej sa pokúša podať odpoveď na 3 základné otázky týkajúce sa monitorovania a kontroly softvérových projektov. Ide o otázky: Prečo monitorovať? Čo monitorovať? Ako monitorovať? Ani jeden súčasný softvérový projekt sa bez monitorovania nezaobíde. Dôvodom monitorovania je kontrola projektového a finančného plánu, ako aj dohľad nad spĺňaním požiadaviek klienta. Dôležitá je i miera kontroly charakterizovaná bodmi, ktoré by mal daný projekt spĺňať. Tie slúžia na lepší prehľad o aktuálnom stave projektu vo všetkých fázach. Ďalším významným faktorom je výber aspektov, ktoré sú v rámci monitorovania kontrolované. Je možné použiť viaceré nástroje určené na podporu monitorovania a zjednodušenie tejto činnosti, ako aj podpory plánovania, ktoré je s monitorovaním veľmi úzko späté.


Vandlíková Diana

Abstrakt. Monitorovanie je pre úspešné dokončenie projektu kľúčové. Bez monitorovania skutočného aktuálneho stavu projektu sa môžu v závere vyskytnúť chyby, o ktorých sme nemali ani tušenia. Jednotliví členovia tímu dokážu svoje chyby dlho ukrývať. Nie je to len ich chybou, ale často aj chybou nedostatočných skúseností. Na monitorovanie sa môžeme pozerať z viacerých pohľadov. Nielen ako na monitorovanie jednotlivých častí, ale aj ako na smerovanie celku a jeho aktuálny stav. Pritom oba pohľady sú rovnako dôležité. Monitorovanie nemôžeme položiť na plecia jednotlivca – manažéra monitorovania alebo mentora, ale každý musí na monitorovaní spolupracovať. Vyzdvihujem potrebu osobnej zodpovednosti jednotlivých členov tímu a potrebu komunikácie o chybách a stave jednotlivých komponentov. Tomu má predovšetkým slúžiť stretnutie celého tímu, kde sa manažér monitorovania snaží podnietiť členov ku komunikácii o stave ich práce. Nástroje pre monitorovanie a skúsený mentor sú vhodným prostriedkom, ale nezaručujú dobrý výsledok.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja