Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"manažment rizík"
Britvík Andrej

Abstrakt. Prieskumy ukazujú, že veľké množstvo softvérových projektov v súčasnosti zlyháva a ani v minulosti to nebolo inak. Niektoré projekty sú predražené, končia neskôr ako bolo dohodnuté, neponúkajú požadovanú funkcionalitu alebo sa vôbec nedokončia. Aj keď čísla hovoria, že sa postupne zlepšujeme a stále viac a viac projektov končí úspechom, nemusí to byť vždy pravda. Málo kto si totiž dobrovoľne prizná, že zlyhal. Na výsledok projektu vplýva veľké množstvo faktorov, ktoré sa snaží odhaliť manažment rizík a pokúša sa ich odstrániť ešte skôr, ako vôbec vzniknú. Existujú dlhé zoznamy známych rizík, ktoré sa dajú rozdeliť do mnohých kategórií, takže by nemal byť problém s identifikáciou rizík, ktoré hrozia projektu. Avšak aj v ideálnom prípade, kedy sa nájdu všetky riziká, nemusí byť zaručené, že projekt nezlyhá. V eseji sa snažím odhaliť skryté nebezpečenstvá manažmentu rizík, ktoré si ľudia možno ani neuvedomujú, ale môžu mať veľmi negatívny vplyv na výsledok projektu.


Gajdoš Jozef

Abstrakt. V dnešnej dobre prenikajú informačné technológie do všetkých odvetví ľudskej spoločnosti a to aj zdravotníctva. Zdravotnícky softvér sa stáva všadeprítomnou súčasťou zdravotníckych zariadení, pričom ide o veľmi špecifickú oblasť softvérových systémov. A to aj z pohľadu samotného softvérového riešenia, ako aj manažmentu rizík pri vývoji. Pri medicínskom softvéri je najväčšie riziko spojené s úmrtím pacienta alebo nevratným poškodením zdravia, a preto sa pri manažmente rizík siaha až po extrémnych opatreniach na to, aby sa tieto riziká eliminovali. V eseji porovnávam konkrétne postupy eliminácie rizika zlyhania v medicínskom softvéri s internetovým obchodom a bankovým systémom. Hodnotím vzájomnú aplikovateľnosť a zmysel riešení v týchto rôznych odvetviach.


Gondár Jakub

Abstrakt. Manažment rizík je dôležitým prvkom pri riadení vývoja softvérových projektov. Ukazuje sa však, že manažment rizík sa pri vývoji často podceňuje, alebo chýba vôbec. Uvažujem, že to môže byť spôsobené nedostatočným vzdelaním v oblasti riadenia projektu. V mojej eseji sa zaoberám otázkou, či vyučovanie manažmentu rizík pomôže predchádzať zlyhaniam pri vývoji projektov. Esej začína úvodom do problematiky, potom sa zaoberám potrebnosťou výučby manažmentu rizík pre študentov softvérového inžinierstva. Rozoberám niektoré spôsoby výučby zo zahraničia. Spomínam výučbu na základe prípadových štúdii a zaujímavú metódu výučby inovatívnou hrou. V závere sumarizujem výsledky jednotlivých metód.


Grega Jaroslav

Abstrakt. V dnešnom svete plnom neistoty je potrebné počítať s mnohými nástrahami v každej oblasti. Takou oblasťou je aj vývoj softvérových a informačných systémov. Touto esejou by som chcel čitateľa oboznámiť s problematikou manažmentu rizík. V úvode prejdem základné pojmy manažmentu rizík. Následne prejdem k samotnej problematike, v ktorej budem aplikovať poznatky z manažmentu rizík v predmete tímový projekt. Po krátkom úvode vysvetlím, prečo je manažment rizík dôležitý a prečo je dôležité sa ním zaoberať. Keďže nie každému musí byť jasné, ako postupovať pri manažovaní rizík, rozhodol som sa esejou priblížiť, ako to vidím ja na základe vlastných skúsenosti.


Hlavenka Marián

Abstrakt. Najhoršie problémy, ktoré sa môžu objaviť počas priebehu softvérového projektu, sú tie neočakávané. Preto je nesmierne dôležité pre úspech celého projektu, vybrať správny postup manažmentu rizík hneď na začiatku projektu, aby sme určili všetky možné riziká a nestretli sa so žiadnymi neočakávanými problémami. Voľba nesprávneho alebo nevhodného postupu pre svoj tím, môže znamenať zbytočné komplikácie alebo aj kompletné zlyhanie samotného manažmentu rizík, čo môže viesť k zlyhaniu celého projektu. Ako vyberiem ten správny postup manažmentu rizík pre projekt? Ako závisí výber postupu od štruktúry tímu? Práve pre tieto otázky som hľadal odpoveď. Vybral som štyri postupy manažmentu rizík, ktoré porovnávam v ich vhodnosti pre rôzne štruktúry tímu počas všetkých fáz daných postupov. Každý postup má svoje uplatnenie v špecifických prípadoch, ale sú tu aj nedostatky, ktoré sa najlepšie odstránia kombinovaním viacerých postupov.


Kunka Tomáš

Abstrakt. Aj napriek dvom desaťročiam existencie manažmentu rizík a rozsiahlych výskumných programov je veľmi veľa softvérových projektov, ktoré končia zlyhaním. Len veľmi málo prostriedkov sa vynakladá práve na manažment rizík, aj keď je to nevyhnutná súčasť projektov. Esej rozoberá etické hackovanie ako techniku v manažmente rizík, ktorá nie je v našich končinách veľmi známa. Preberá bezpečnostné riziká etických hackerov a uvažuje ako by ich bolo možné odstrániť prostredníctvom správnej výchovy v škole. Tento proces vyučovania by sa dal zovšeobecniť a použiť vo viacerých oblastiach vzdelávania. Pripája tiež kritický pohľad na etických hackerov a hľadá miesto v procese manažmentu rizík, kde by bolo využitie tejto techniky najvhodnejšie.


Lihocký Michal

Abstrakt. Manažment rizík je činnosť, ktorá napriek tomu, že je všeobecne vnímaná za dôležitú, je často vykonávaná len v minimálnej miere či dokonca vôbec, čo predstavuje problém, ktorý je predmetom tejto eseje. Čo teda predstavuje prekážku pri zavádzaní manažmentu rizík do vývoja? S akými ďalšími problémami sa pri vykonávaní manažmentu rizík môžeme stretnúť? Aké sú najčastejšie riziká pri vývoji softvérových projektov? Na čo sa oplatí zamerať? Existuje nejaký prístup či metóda, ktoré sa javia byť riešením spomínaných problémov? Je takýto prístup použiteľný aj v našom projekte v rámci predmetu Tímový projekt? Práve nad týmito otázkami som sa pokúsil zamyslieť v tejto eseji.


Pakan Filip

Abstrakt. Napriek pokročilým technológiám a podporným nástrojom pre vývoj softvéru, stále veľké množstvo softvérových projektov v súčasnosti zlyhá. V posledných rokoch sa pozornosť obracia smerom k manažmentu rizík. Výskumy ukázali, že efektívnym sledovaním a riadením rizík možno výrazne znížiť pravdepodobnosť neúspechu. Prax potvrdzuje zistenia z výskumov a dokazuje, že manažovanie rizík už zachránilo mnoho projektov pred zlyhaním a mnoho finančných prostriedkov pred znehodnotením. Napriek nesporným pozitívam manažovania rizík v softvérových projektoch, v tejto eseji sa pokúšam poskytnúť svoj pohľad na negatíva manažmentu rizík. Snažím sa identifikovať a diskutovať, aké riziká a nevýhody so sebou prináša manažment rizík. Zároveň sa zamýšľam a ponúkam niekoľko vlastných nápadov, ako by bolo možné eliminovať riziká manažmentu rizík v kontexte novozloženého a neskúseného tímu vyvíjajúcom softvérový systém. Cieľom tejto eseje nie je odradiť čitateľov od integrácie manažmentu rizík do svojich projektov. Práve naopak, cieľom je upovedomiť čitateľov o potenciálnych úskaliach manažmentu rizík a ponúknuť im niekoľko užitočných myšlienok, ako manažment rizík vykonávať ešte dôkladnejšie a bezrizikovejšie ako doposiaľ.


Ružička Pavol

Abstrakt. V tejto eseji sa budeme venovať manažmentu rizík pri vývoji softvéru, avšak v zmysle rôznych podporných nástrojov. Tieto nástroje by nám mali pomôcť pri manažmente rizík, alebo v najlepšom prípade urobiť rozhodnutie za nás. Otázkou zostáva či pre dané riziko je vhodné použiť konkrétny nástroj. Pred tým ako začneme používať nejaký nástroj musíme zvážiť, aké informácie potrebuje na vstupe a čo nám poskytne. Je treba zvážiť, či to čo nám poskytne stojí za úsilie a peniaze, ktoré nás používanie daného nástroja bude stáť. Ak budeme nevhodne používať výborný nástroj, tak nám môže dávať chybné výstupné informácie. Toto môže ovplyvniť naše rozhodnutia a tak spraviť chybu. Chyba v manažmente rizík, môže ovplyvniť projekt tak, že ho nebudeme schopní úspešne dokončiť.


Tomlein Matúš

Abstrakt. Často sa stretávame so slabou implementáciou manažmentu rizík v rôznych softvérových projektoch, na čo tieto projekty doplácajú nepripravenosťou pri vstupe na trh alebo problémami už pri ich vývoji. Môže ale nastať aj opačný prípad, kedy sa na manažment rizík venuje príliš veľa prostriedkov čo vedie k jeho neefektívnosti. Takýto prípad, hoci nie je veľmi častý, môže spôsobiť straty a ohroziť projekt. Ako sa ale takáto situácia v praxi prejavuje a aké straty môže spôsopiť? A ako by sme mali postupovať pri riešení projektov aby sme jej predišli? V tejto eseji sa snažíme nájsť odpovede na tieto otázky a diskutujeme o rôznych vplyvoch, ktoré môžu spôsobovať prehnaný manažment rizík.


Trebuľa Ján

Abstrakt. Manažment rizík je dôležitá súčasť manažmentu softvérových projektov. Prečo je tak problematické uplatniť teoretické základy riadenia rizík v praxi? Odpoveď by mohli priniesť výsledky empirickej štúdie, ktoré rozoberám v tejto eseji. V eseji taktiež predstavujem a uvažujem nad modelovacím rámcom vývoja softvérových projektov, ktorý je riadený cieľmi. Nakoľko môže byť takýto rámec efektívny? Pre aké tímy je vlastne určený? Úvahy nad podobnými otázkami spolu s potenciálnou budúcou prácou sa nachádzajú v záverečnej časti eseje.


Ujhelyi Matúš

Abstrakt. Táto esej analyzuje a poukazuje na problémy a riziká vyplývajúce zo zavádzania a realizovania metód agilného vývoja softvéru v vo veľkých spoločnostiach. Snaží sa odhaliť slabiny agilného vývoja, ktoré sú skryté, pokiaľ je agilný vývoj realizovaný v malom meradle, ale objavujú sa pri realizácii vo veľkom rozsahu. Výsledkom je zhrnutie problémov a rizík s tým súvisiacich. Riešenia týchto problémov nie sú triviálne a nie sú ani v tejto eseji zahrnuté.


Villaris Vojtech

Abstrakt. Vývoj softvérových projektov je často spätý s rôznymi vonkajšími a vnútornými rizikami, ktoré môžu spôsobovať rozličné problémy. Existuje viacero publikácií, ktoré poskytujú rozličné návody a techniky na to, ako sa s riadením takýchto rizík vysporiadať, ale drvivá väčšina z nich je určená pre veľké firmy a rozsiahle softvérové projekty. V tejto eseji sa snažím zamerať predovšetkým na menšie projekty, na ktorých pracujú menej členné tímy a tým oblasť riadenia rizík preniesť aj do prostredia semestrálnych projektov riešených v tímoch. Za týmto účelom v eseji opisujem hlavné rozdiely medzi veľkými a malými projektmi a z toho vyplývajúce aj rôzne riziká, ktorým v nich môžeme čeliť.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja