Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"vývoj softvéru"
Gajdoš Jozef

Abstrakt. V dnešnej dobre prenikajú informačné technológie do všetkých odvetví ľudskej spoločnosti a to aj zdravotníctva. Zdravotnícky softvér sa stáva všadeprítomnou súčasťou zdravotníckych zariadení, pričom ide o veľmi špecifickú oblasť softvérových systémov. A to aj z pohľadu samotného softvérového riešenia, ako aj manažmentu rizík pri vývoji. Pri medicínskom softvéri je najväčšie riziko spojené s úmrtím pacienta alebo nevratným poškodením zdravia, a preto sa pri manažmente rizík siaha až po extrémnych opatreniach na to, aby sa tieto riziká eliminovali. V eseji porovnávam konkrétne postupy eliminácie rizika zlyhania v medicínskom softvéri s internetovým obchodom a bankovým systémom. Hodnotím vzájomnú aplikovateľnosť a zmysel riešení v týchto rôznych odvetviach.


Krajčovič Jozef

Abstrakt. Vývoj softvéru je čoraz komplexnejšou záležitosťou, ktorá v sebe zahŕňa veľké množstvo rôznorodých procesov a požiadaviek. To podnietilo firmy k stimulu dôslednej reorganizácie manažmentu a k efektívnejšiemu využitiu dostupných zdrojov. Jedným z týchto zdrojov sú podporné prostriedky, ktoré sú použité v procesoch vývoja softvéru. Spôsob ako zefektívniť podporné prostriedky vývoja softvéru je automatizovať rutinné úkony, ktoré sú väčšinou vykonávané manuálne, čo do istej miery ovplyvňuje celkovú efektivitu práce a tým pádom taktiež kvalitu produktu. V eseji sa vás pokúsim presvedčiť o výhodách pri použití automatizácie. Taktiež sa zaoberám v eseji nasledujúcimi otázkami. Čo a kedy automatizovať? Je aplikovanie automatizácie prínosom aj u malých tímoch resp. projektoch?


Lihocký Michal

Abstrakt. Manažment rizík je činnosť, ktorá napriek tomu, že je všeobecne vnímaná za dôležitú, je často vykonávaná len v minimálnej miere či dokonca vôbec, čo predstavuje problém, ktorý je predmetom tejto eseje. Čo teda predstavuje prekážku pri zavádzaní manažmentu rizík do vývoja? S akými ďalšími problémami sa pri vykonávaní manažmentu rizík môžeme stretnúť? Aké sú najčastejšie riziká pri vývoji softvérových projektov? Na čo sa oplatí zamerať? Existuje nejaký prístup či metóda, ktoré sa javia byť riešením spomínaných problémov? Je takýto prístup použiteľný aj v našom projekte v rámci predmetu Tímový projekt? Práve nad týmito otázkami som sa pokúsil zamyslieť v tejto eseji.


Trebuľa Ján

Abstrakt. Manažment rizík je dôležitá súčasť manažmentu softvérových projektov. Prečo je tak problematické uplatniť teoretické základy riadenia rizík v praxi? Odpoveď by mohli priniesť výsledky empirickej štúdie, ktoré rozoberám v tejto eseji. V eseji taktiež predstavujem a uvažujem nad modelovacím rámcom vývoja softvérových projektov, ktorý je riadený cieľmi. Nakoľko môže byť takýto rámec efektívny? Pre aké tímy je vlastne určený? Úvahy nad podobnými otázkami spolu s potenciálnou budúcou prácou sa nachádzajú v záverečnej časti eseje.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja