Zbierka esejí 2013
Home Home EN
"manažment podpory vývoja"
Michalko Matúš

Abstrakt. Prostriedkov podporujúcich vývoj softvéru začína byť na trhu akosi mnoho. S ich využitím sa vývoj stáva jednoduchším, organizovanejším a príjemnejším. Zdokonaľovanie týchto softvérových produktov, pridávanie nových možností a zohľadňovanie mnohých rôznorodých požiadaviek však zvyšuje ich zložitosť, čas potrebný na ich osvojenie, čas strávený ich používaním a v konečnom dôsledku aj celkovú produktivitu tímu. Otázkou teda je, do akej miery je tento softvér užitočný a na akých projektoch, a ako si vedieť zvoliť ten správny produkt. Kým napríklad softvér umožňujúci manažment verzií zdrojového kódu a spoluprácu viacerých vývojárov na tom istom projekte sa stáva nevyhnutnosťou už aj na menších projektoch, k ostatným podporným prostriedkom sa každý stavia inak. V tejto eseji sa zamýšľam nad niektorými možnosťami a nápadmi na zlepšenia systémov na manažment verzií zdrojového kódu, systémov na sledovanie zmien a na iné technické stránky sprevádzajúce samotný vývoj softvérových produktov.


Sámela Richard

Abstrakt. Vývoj softvéru je vo všeobecnosti veľmi náročný proces z finančného, časového i intelektuálneho hľadiska. To je aj jedným z hlavných dôvodov, prečo sa v dnešnej dobe využívajú rôzne podporné systémy pri jeho vývoji. Jeden z najdôležitejších je práve verziovací systém, ktorým sa zaoberá táto esej. Avšak často nie sú vývojári dostatočne oboznámení ako, prečo a či sa vôbec oplatí tento systém používať. Uvažujeme nad stanoviskami na základné otázky: Vznikajú náklady spojené s verziovaním softvéru, ak áno, aké? Je rentabilita pri verziovaní sofvéru vyššia ako samotné náklady? Vedia vývojári dostatočne efektívne využívať funkcionalitu, ktorú ponúkajú? Dôležitým faktorom je, aby členovia vývojového tímu nepovažovali používanie verziovacích systémov za samozrejmosť, či za akýsi štandard. Mali by sa k tejto téme postaviť zodpovedne, správne vyhodnotiť, či je daný systém nutné použiť a vybrať čo možno najvhodnejší verziovací systém.


Sivák Peter

Abstrakt. Použitie verziovacieho systému v akomkoľvek projekte sa považuje za nevyhnutnosť. Kedysi boli k dispozícii iba centralizované typy systémov, ale postupom času sa vyvinuli distribuované prístupy k verziovaniu – treba si vybrať jeden z nich. Distribuovaný systém sa stáva čoraz populárnejším, čo ale neznamená, že si ho automaticky vyberiem. Cieľom mojej eseje je ukázať, že obidva prístupy majú svoje výhody aj nevýhody a až po dôkladnej analýze sa dá zodpovedne zvoliť jeden z nich, ktorý bude pre projekt prínosnejší. Analyzujem tu rôzne aspekty, ktoré môžu mať vplyv na konečné rozhodnutie. Dotýkam sa tu problému prístupu k repozitáru, čo sú klady a zápory distribuovania, aké veľké tímy kooperujú na danom projekte a ktoré riešenie je pre nich lepšie. Ďalej popisujem potenciálne riziká vyplývajúce z nepravidelného ukladania verzií na server a ku koncu eseje sa venujem prechodu medzi verziovacími systémami a aké prínosy a náklady to so sebou prináša. Treba si taktiež uvedomiť, ktorý aspekt má pre vývojový tím väčšiu prioritu a aj to zahrnúť do finálneho rozhodnutia.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja