Zbierka esejí 2013
Home Home EN
Skupina 7
Adda Michal

Abstrakt. Softvérové projekty zlyhávajú z viacerých dôvodov. Jedným z nich môže byť nedostatočná komunikácia medzi vývojármi. Tá môže mať priamo za dôsledok aj to, že vývojár nemá prehľad o stave projektu. Kvôli tomu robí zbytočné a chybné rozhodnutia. Táto esej navrhuje ako jeden zo spôsobov zlepšenia komunikácie medzi vývojármi a zlepšenie ich informovanosti o projekte organizovanie stretnutí v stoji. Na to, aby takéto stretnutia prinášali pozitívne zlepšenia, treba ich organizovať správne. V eseji sa zamýšľam a odpovedám na základné otázky, ktoré by si mal každý manažér položiť pred tým, ako sa rozhodne implementovať takýto druh stretnutí. Aj keď sú stretnutia v stoji pomerne jednoduché, pokiaľ sa nevyhneme niektorým ich úskaliam, môže sa stať, že stratia všetky svoje výhody oproti klasickým stretnutiam a stanú sa skôr príťažou.


Bado Dávid

Abstrakt. V súčasnej dobe veľké percento IT projektov zlyháva. Preto sa veľa ľudí snaží skúmať a odhaľovať príčiny týchto zlyhaní. Výskum ukazuje, že jeden z hlavných dôvodov zlyhania softvérových projektov je nedostatočná účasť zákazníka na projekte. Esej hovorí o tom, prečo je dôležité, aby zákazník softvérový projekt monitoroval. Poukazuje na to, že tradičný vývoj softvéru tento trend nepodporuje a dokonca kladie zákazníkovi pri monitorovaní prekážky. Naopak agilné metódy zákazníka podporujú v tom, aby projekt monitoroval a aby sa na ňom podieľal. Esej apeluje na zákazníka, aby si uvedomil, že výberom metódy vývoja a svojou účasťou môže zmenšiť riziko zlyhania projektu.


Blšták Miroslav

Abstrakt. Najväčšou hrozbou pre zvládnutie softvérového projektu je ignorovať riziká a podceňovať v tíme manažment rizík. Už od samotného začiatku realizovania projektu číha na projekt množstvo rizikových aspektov. Či už ide o riziká s menším alebo väčším konečným rozsahom, ich vplyv môže spôsobiť vážne problémy pre samotnú realizáciu a dokončenie projektu alebo mať trvalé následky pre výsledný projekt. Na manažment rizík sa veľmi často zabúda, lebo je časovo náročné identifikovať včas veľké množstvo rozličných situácií, najmä keď sa blíži finálny termín odovzdania projektu. Avšak je to práve manažment rizík, ktorý môže odhaliť nebezpečenstvá a ušetriť zbytočnú stratu času a energie všetkých zainteresovaných osôb v projekte. V eseji sa pokúsim na základe najfrekventovanejších rizík a ich oblasti výskytu v projekte identifikovať strany a zainteresované osoby, ktoré by sa mali snažiť určitým podielom eliminovať ich negatívny vplyv.


Bystrický Michal

Abstrakt. Manažment verzií nám a v tíme vo všeobecnosti každodenne uľahčuje prácu a dodáva nám pocit istoty v podobe záloh verzií. Existujú však prípady, kedy aplikovanie mágie manažmentu verzií nie je na mieste. Táto esej sa sústredí práve na tieto situácie. Rozoberám manažment verzií z rôznych hľadísk a venujem sa extrémnym situáciám. Zamyslím sa nad tým, či je vôbec manažment verzií v danej situácií potrebný alebo vhodný.


Kasala Štefan

Abstrakt. Esej sa zaoberá manažmentom rizík ako dôležitej, ale často podceňovanej oblasti v procese tvorby softvéru. Zamýšľa sa nad dôvodmi, prečo dochádza k jeho zanedbaniu a možnosťami nápravy prostredníctvom vhodnej formy výučby a výchovy študentov. Často teoretická príprava je nedostačujúca a príliš abstraktnú. Možnosťou sú prístupy výučby založené na prípadových štúdiách a na rozboroch projektov, ktoré zlyhali, kde poskytujú širokú možnosť zamyslenia sa, diskusie a ukazujú študentom reálne dôvody, prečo sa tejto oblasti seriózne venovať.


Kišš Marek

Abstrakt. Monitorovanie je dôležitou súčasťou manažmentu projektu. Venujeme sa mu s cieľom získania čo najväčšej kontroly nad procesmi, ktoré je potrebné dynamicky prispôsobovať vyskytujúcim sa zmenám. Použitím správnych metód monitorovania zvyšujeme šance na úspešné ukončenie projektu v požadovanom termíne a rozpočte. Pod pojmom manažment si väčšinou predstavíme súbor činnosti spojených s vedením viacčlenných tímov. No manažovať môžeme aj seba samého pri akejkoľvek činnosti, na ktorej sa podieľame samostatne. Metódy, ktoré pri takomto manažmente budeme používať, môžu vychádzať z metód používaných pri riadení celých tímov. V eseji predstavím niektoré rozšírené prístupy k monitorovaniu a zanalyzujem možnosť ich využitia pri monitorovaní činnosti študenta informatiky počas jedného semestra, za účelom zefektívnenia jeho práce a zvýšenia jeho úspešnosti.


Korec Tomáš

Abstrakt. Komunikácia je jednou z najdôležitejších ľudských zručností. Je základom úspešnosti každej spolupráce. Táto esej sa venuje dôležitosti komunikácie pri vývoji softvérových projektov. Poukazuje na podceňovanie komunikácie, a to i napriek neustále zvyšujúcej sa úrovni a veľkosti softvérových projektov, keďže mnohokrát vývoj týchto projektov prebieha vo viacerých krajinách. Poukazuje na možné dôvody zlyhania projektov a na to, aký veľký podiel na tom môže mať zlá komunikácia. Esej popisuje efektívnu komunikáciu, ako základ úspešnosti každého projektu. Ďalej sa venuje problémom, ktoré s komunikáciou často majú nielen vývojári, ale aj manažéri. Samozrejme tieto problémy sa potom negatívne odrazia na úspešnosti projektu. Venuje sa aj komunikačným štýlom a osobnosti manažéra, ako základu efektívnej komunikácie, ktorá je pre úspech softvérového projektu nevyhnutná.


Kostolanský Juraj

Abstrakt. Technická dokumentácia, používateľská príručka, komentáre zdrojového kódu. Hoci sa dnes dokumentácia považuje za neoddeliteľnú súčasť sofvérového produktu, často sa jej tvorbe venuje oveľa menšie úsilie, než by si zaslúžila. Napriek tomu, že kvalitná dokumentácia vedie nielen k spokojnejším zákazníkom, jednoduchšiemu zorientovaniu sa v zdrojovom kóde pre programátora, ale aj k úspore času a nemalých finančných prostriedkov, stále je považovaná skôr za nevyhnutné zlo než za spôsob zjednodušenia si práce a skvalitnenia výsledného produktu. V tejto eseji sa zameriavam na potrebu dokumentovania softvéru z viacerých pohľadov, zamýšlam sa nad pojmom kvalita v kontexte dokumentovania a opisujem základné chyby, ktorých sa tvorcovia dokumentácie dopúšťajú.


Kucsera Viktor

Abstrakt. Esej rozoberá vplyv kvality členov tímu na jeho výsledok. Opisuje výber roly v tíme vzhľadom na technické zručnosti, no zaoberá sa aj netechnickými, sociálnymi zručnosťami, ktoré majú dopad na efektívne fungovanie celého tímu. Hlavnú myšlienku tvoria úvahy o požadovaných ideálnych vlastnostiach člena tímu pre kvalitné splnenie konkrétnej softvérovej metriky. Záver zas opisuje kvalitnú tímovú prácu ako prvok, ktorý stmeľuje jednotlivcov do súdržného tímu.


Mydla Ľudovít

Abstrakt. Na softvérových projektoch zvyčajne pracuje niekoľko ľudí. Celý tím pracovníkov. Každý človek v tíme má svoje individuálne schopnosti, talenty, skúsenosti, motiváciu a nimi prispieva aby bol projekt dokončený načas, v požadovanom rozsahu a v požadovanej kvalite. Na druhej strane naša ľudská prirodzenosť nás robí nestálymi, obmedzenými v poznaní a podliehajúci rozličným slabostiam a chorobám, čo nás delí od strojov. Napriek tomu všetkému by som v tejto eseji chcel vysvetliť, prečo si myslím, že základom manažmentu rizík je práve starosť o ľudí, ktorí tvoria pracovný tím. Starosť o výber správnych členov tímu, starosť o ich motiváciu a podporu počas celého životného cyklu projektu. A prečo by sa táto rola mala čo najviac prelínať s rolou HR manažéra.


Plank Martin

Abstrakt. V oblasti plánovania projektov existuje veľa metód, pomocou ktorých sa dajú zistiť najpresnejšie odhady náročnosti úloh alebo najlepšie plány iterácií. Takisto sa dajú využiť mnohé softvérové nástroje, ktoré pomáhajú pri plánovaní. Avšak v tejto eseji sa chcem zaoberať ľuďmi – pretože v konečnom dôsledku sú to práve oni, ktorí vytvoria úspešný alebo neúspešný produkt. A myslím si, že tento úspech často závisí od dobrého plánu projektu. A ten tiež navrhujú ľudia. Chcem upozorniť najmä na to, že nestačí, keď sa plánovaním zaoberá iba manažment. Každý účastník projektu by mal byť v istej miere do plánovania zahrnutý. Mám na mysli nielen zákazníka, ale aj každého vývojára, ktorý bude pracovať na splnení zákazníkových požiadaviek.


Škoda Matej

Abstrakt. Pri agilných metódach vývoja softvéru sa často prisudzuje dokumentácií nízka priorita a je zanedbávaná. Často je vývojármi chápaná ako zbytočnosť. Výsledkom dokumentovania je často nedostatočne použiteľný dokument. Táto esej pojednáva o problémoch ako je slabá kvalita dokumentácie, jej umelé vytváranie alebo vytváranie príliš neskoro. Popisuje názory vedúcich členov tímov na jej tvorbu pri agilných spôsoboch vývoja softvéru a jej dôležitosť pre softvérové projekty. Ďalej sa venuje popisu procesu tvorby dokumentácie pri agilných metodikách vývoja softvéru. Snaží sa navrhnúť aspoň čiastočné riešenia tohto problému napríklad využitím kombinácie agilných a klasických tímov na tvorbu dokumentácie. V krátkosti sa tiež vyjadruje k ďalšiemu používanému spôsobu tvorby dokumentácie a to jej automatizované generovanie.


Tomčo Marek

Abstrakt. Tvorba softvéru bola už od svojich začiatkov vždy dynamický proces plný zmien, úprav a kompromisov. Vývoj zložitého softvérového systému v tíme skladajúceho sa z desiatok, niekedy až stoviek pracovníkov by nebol v takomto prostredí možný bez kvalitnej podpory vývoja. Rastúci tlak zo strany konkurencie v danom odvetví prinucuje firmy hľadať optimálne možnosti prevádzky. Presun časti vývoja do zahraničných pobočiek prináša jasné výhody, ako zvýšenie rýchlosti vývoja alebo zlepšenie kvality práce správnym rozložením úloh. Avšak toto riešenie so sebou prináša množstvo nových problémov vďaka nemožnosti priamej komunikácie, rozličnosti časových zón alebo kultúr. V tejto eseji sa zamyslím nad dôležitosťou podpory vývoja v takomto prostredí, a to či už všeobecne, tak pomocou ukážok získaných z praxe profesionálnou softvérovou spoločnosťou.


Uhrin Martin

Abstrakt. Plánovanie softvérového projektu je kľúčovým aspektom v oblasti riadenia jeho vývoja. Na začiatku tvorby softvéru každého zaujíma, ako dlho bude jeho vývoj trvať. Toto sa nedá s určitosťou povedať nikdy a správny odhad je viac menej otázkou skúseností, poprípade náhody. Preto je dôležité vedieť efektívne využívať čas. Agilné metódy vývoja nám dávajú dobré rady, ako toto dosiahnuť, a preto sa čím ďalej tým viac začínajú využívať. Ľudia stále hľadajú nové a lepšie spôsoby tvorby softvéru, preto vznikajú nové metódy agilného vývoja. My sa pozrieme konkrétne na Scrum a Kanban, pouvažujeme nad ich výhodami a nevýhodami a pokúsime sa nájsť spôsob, ktorým by sme pri vývoji softvéru využili to najlepšie z oboch.


Zboja Tomáš

Abstrakt. Párové programovanie, známe z extrémneho programovania, bolo skúmané vo viacerých oblastiach. Táto esej má za cieľ pozrieť sa na párové programovanie z pohľadu vplyvu na kvalitu vyvíjaného produktu. Identifikuje oblasti kvality softvéru a na tieto sa neskôr zameriava. Ide predovšetkým o štandardy pri tvorbe softvéru, aj z nich vyplývajúca bezpečnosť, by mala byť neodmysliteľnou súčasťou požiadaviek. Veľká časť sa venuje chybovosti produktu – chybám vytvoreným počas fázy implementácie. Niektoré zdroje výskumu uvádzajú, že párové programovanie má negatívny vplyv na kvalitu softvéru. Väčšina je však opačného názoru. Esej obsahuje zamyslenie sa, či je správne meranie uvádzajúce negatívny vplyv. Aj keď všeobecne prijateľný výsledok je, že tento typ programovania je vhodný z pohľadu kvality, zamýšľa sa nad typmi softvéru, ktoré sú vhodné pre tvorbu párovým programovaním. Taktiež uvádza podmienky, ktoré by mali pomôcť k dosiahnutiu nameraných výsledkov – zlepšenej kvalite.


Left Separator
plán rozvrh komunikácia softvérový projekt tím monitorovanie agilný vývoj zákazník riziká riziko Scrum plánovanie manažment rizík manažment verzií manažment nevýhody kvalita softvér extrémne programovanie párové programovanie motivácia úspech podporné prostriedky správa verzií manažment kvality dokumentácia agilné metódy vývoj softvéru úlohy softvérové metriky tímový projekt manažment dokumentácie projekt metriky vodopádový model manuál príručka podpora vývoja malé tímy použiteľnosť testovanie kvalita softvéru podporné nástroje manažment podpory vývoja konfigurácia softvéru kontrola kvality verziovací systém efektívnosť agilné metódy vývoja