Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

Národný beh Devín – Bratislava patrí medzi najstaršie atletické podujatia na Slovensku. Po prvýkrát sa z Devína bežalo v roku 1921 a podujatie sa tým zapísalo do histórie atletiky, ako najstarší cestný beh a zároveň najstaršie atletické podujatie na Slovensku. Počas tohto obdobia sa niekoľko ročníkov z rôznych dôvodov nekonalo, a tak storočnicu tento rok oslávil svojim 73. ročníkom.

Behu sa pravidelne zúčastňujú výborní bežci, z ktorých veľká časť sú pojmami v atletickom svete, spolu so stovkami bežcov, ktorí nie sú organizovaní a tento pretek je jediným, ktorého sa v rámci roku zúčastňujú.

Tím FIIT STU sa zúčastňuje behu od roku 2016 a nechýbal ani na tomto jubilejnom. Z 2 495 účastníkov, ktorí sa neodhlásili z pretekov ani po zmene na virtuálnu verziu, 956 bežcov využilo možnosť zabehnúť si ho a nahrať svoj výsledok do systému. Za FIIT STU sa 11,5 kilometrového behu v poslednú novembrovú daždivú nedeľu zúčastnili 11 študenti a jeden zamestnanec: Nina Masaryková, Miroslav Pavlák, Matej Bagar, Tomáš Babjak, Lukáš Mastiľak, Michal Kováč, Patrik Harmaňoš, Ivan Kamas, Martin Jankuliak, Alexander Valach a Viktor Valaštín. Najúspešnejšia bola Nina Masaryková, ktorá dobehla so siedmym časom vo svojej kategórii (Ž34), v celkovom rebríčku sa umiestnila na 43. mieste. Aj náš tím spolu s ostatnými bežcami sa svojou účasťou navyše zapojili k iniciatíve #KtopomozeSlovensku.

Tohtoročný beh sa z dôvodu protipandemických opatrení dvakrát presúval. Z pôvodného aprílového termínu sa nakoniec uskutočnil 28. novembra 2021. Organizátori pripravili niekoľko variantov podujatia, nastavili veľmi prísne opatrenia Nakoniec sa uskutočnil vo virtuálnej podobe – zaregistrovaní bežci ho zabehli individuálne. Namiesto plánovanej oslavy storočnice vzniku Národného behu Devín – Bratislava a klasických pretekov spod devínskeho brala do bratislavského centra, trať aspoň symbolicky zabehla štvorica bežcov, zástupcovia organizátorov. I napriek týmto skutočnostiam, ani v tomto roku nechýbali zahraniční účastníci – zapojili sa bežci aj v Česku, Francúzsku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Rumunsku, Rusku, Španielsku, na Ukrajine, dokonca aj v Ekvádore.