Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

Nadácia Eset organizuje v rámci ocenenia ESET Science Award večerný festival vedy.

17. 10. 2019, 17.00 - 21.00 hod.
Binárium
, Staré Grunty 18, Bratislava (Mlynská dolina)

Príležitosť stretnúť sa s Ruzenou Bajcsy, legendou robotiky a Danom Shechtmanom, nositeľom nobelovej ceny za chémiu Erwinom Neherom, nositeľom Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu.

V panelovej diskusii sa o úlohe vedy v živote krajiny porozprávajú členovia komisie ocenenia výnimočných vedcov ESET Science Award: Erwin Neher (predseda komisie), Chris Csikszentmihalyi (člen), s Ruzenou Bajcsy a jedným z najvýznamnejších odborníkov v integrovanej optike a fotonike Pavlom Chebenom.

Vstupné 5 eur: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/voices-science-2019-10-17/

Program

17.00 Veda vo filme:
kvíz Petra Konečného
18.00 30 minút o živote s vedou:
Ružena Bajcsy, svetová legenda robotiky (v angl. jaz.)
18.30 30 minút o ceste k Nobelovej cene:
Dan Shechtman, držiteľ Nobelovej ceny za chémiu
Erwin Neher, nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu (v angl. jaz.)
19.00 Veda v živote krajiny:
panelová diskusia s medzinárodnou komisiou ESET Science Award
20.30 Science Slam:
odľahčene o vede

Dan Shechtman, izraelský profesor, získal Nobelovu cenu v roku 2011 za objav kvázikryštálov, ktorým obrátil svet chémie a fyziky naruby. Objavil štruktúru, ktorá nebola matematicky pravidelná, no zároveň ani nie náhodná.

Ruzeny Bajcsy, americká profesorka pôvodom zo Slovenska, sa venuje výskumu v oblasti robotiky, umelej inteligencie a biomedicínskeho inžinierstva, ktrá za svoju prácu získala veľký počet prestížnych ocenení.

Profesor Erwin Neher je nemecký biofyzik, bunkový fyziológ a vysokoškolský pedagóg, ktorý v roku 1991 získal Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo spolu s Bertom Sakmannom za výskum funkcie iónových kanálov v bunkách a vynález laboratórnej techniky zvanej patch clamp, ktorá umožňuje iónové kanály skúmať.