Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

Girl’s Day je celosvetový deň žien v informačných a komunikačných technológiách (IKT), ktorý sa každoročne koná ŠTVRTÝ ŠTVRTOK ŠTVRTÉHO MESIACA.

Cieľom je prezentovať odbor IKT dievčatám vo veku 14 - 18 rokov, ukázať im jeho atraktívnu stránku a následne perspektívne pracovné možnosti.

Podniky, inštitúcie a organizácie na celom Slovensku príjmu v tento deň vo svojich priestoroch dievčatá, stredoškoláčky. Program, ktorý im pripravia, sa bude týkať informatiky a techniky, diskusií na tému práce v týchto sektoroch, možností uplatnenia pre ženy.

Podujatie v rámci Slovenska organizačne zabezpečuje občianske združenie Aj Ty v IT.

Viac o podujatí nájdete na stránke: www.girlsday.sk.

Piaty ročník Girl´s Day na Slovensku sa koná
pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, pána Andreja Kisku.

Girl´s Day na FIIT

26. apríla 2018 od 10.30 do 14.00 hod.
Študovňa a laboratóriá

(-1.43 na 1. PP) FIIT STU in Bratislava, Ilkovičova 2

PROGRAM

10.30 - 10.40 registrácia
10.40 - 11.00 Otvorenie
11.00 - 14.00 workshop, prehliadka laboratórií, kreatívna zóna

Kreatívna zóna @ FIIT (Juraj Petrík, Juraj Vincúr)
Predstavíme ti miesto, kde sa môžeš počas štúdia realizovať. Počas workshopu ti ukážeme základy IoT (internetu vecí), 3D modelovania a 3D tlače, robotiky a aj niečo z virtuálnej reality (HTC Vive). Na začiatku workshopu si môžeš vybrať na čom chceš pracovať a čo sa chceš naučiť, následne sa skupiniek ujmú mentori a budú ich viesť. Namodelované veci si môžeš vytlačiť na 3D tlačiarni a odniesť so sebou domov.

Chyť internet do svojich rúk - Cisco Networking Academy (Ján Lúčanský)
Chceš sa stať sieťovým špecialistom poznať sieťové protokoly a zariadenia, ktoré sa bežne používajú v sieťach poskytovateľov internetového pripojenia? Určite zamier do Cisco sieťovej akadémie, kde nadobudneš teoretické a praktické vedomosti neoceniteľné pre budúceho sieťara.

ESLAB: laboratórium vnorených systémov (Tibor Krajčovič)
Uvidíš mikropočítače vyvinuté v rámci projektov, logické analyzátory, emulátory, programátory, MP vývojové kity, XILINX vývojové kity.

Naprogramuj si vlastný klavír s banánovými klávesmi s podsvietením (Marek Mansell) - workshop
BBC micro:bit je malá šikovná dostička, ktorá dokáže prehrávať svetelné animácie na LED pásikoch, rozprávať na teba cez mikrofón, snímať tvoje dotyky a ešte omnoho viac! A to všetko pomocou pár riadkov kódu v Pythone, respektíve jeho zjednodušenej verzii MicroPythone. Či už si chceš postaviť robota, diaľkovo ovládať svetlá v dome, vytvoriť vlastný inteligentný kvetináč so samozavlažovaním alebo pár riadkami kódu nejakým spôsobom ovládať skutočný (fyzický) svet, micro:bit je presne pre teba. Na workshope si naprogramujeme (a aj fyzicky vytvoríme) vlastný klavír s banánovými klávesmi aj s podsvietením.

UXI@FIIT: Laboratórium, ktoré treba zažiť (Róbert Móro)
Nudia ťa bežné weby alebo mobilné appky? Zdajú sa ti neprehľadné či ťažko použiteľné? Predstavíme ti najmodernejšie výskumné cetrum používateľského zážitku na svete, v ktorom s využitím množstva senzorov skúmame, ako ľudia pracujú s počítačmi, surfujú na webe, sledujú TV alebo používajú mobilné appky. Výskumné centrum zahŕňa tri pracoviská, ktoré sú vybavené senzormi sledovania pohľadu (eyetracking), hĺbkovými kamerami pre záznam emócií a rozličnými ďalšími fyziologickými senzormi (EEG pre monitorovanie synaptických potenciálov nervových buniek mozgu, EKG, vodivosť kože, teplota, tlak)