LUS je projekt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) pre všetkých stredoškolákov a budúcich maturantov plný zaujímavých prezentácií a prednášok, na ktorých sa dozvedia všetko, čo chcú vedieť o univerzite a jej fakultách, čo a ako sa u nás učí i skúma.
6. - 8. septembra 2017, teda presne od stredňajšieho rána do piatkoveho popoludnia. Striedavo v Bratislave a Trnave.
Účastníci Letnej univerzity pre stredoškolákov získajú titul ambasádora STU. Ambasádori dostávajú priamo z prostredia STU informácie o aktuálnom dianí, pripravovaných podujatiach, možnostiach štúdia... Vďaka nim sa tieto novinky môžu dozvedieť aj ich spolužiaci a kamaráti.
na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave
6. septembra 2017
14.15 - 16.45 hod.
na Ilkovičovej 2 (v Mlynskej doline)
Predpokladaný časový harmonogram:
14.15 - 14.30 | Privítanie (Aula Minor - Malá aula na 1. PP) |
14.30 - 14.45 | Prehliadka priestorov (DigiLab, CPU...) |
14.45 - 16.15 | Prezentácie projektov (laboratória na 1., 3., 4., 5. NP) |
16.15 - 16.45 | Oddychové aktivity (Študovňa na 1. PP) |
ČO NA VÁS ČAKÁ?
Bezdrôtová technológia LoRa@FIIT pre IoT (Ondrej Perešíni)
Spoznajte novú nízkoenergetickú komunikačnú technológiu pre zariadenia internetu vecí.
Chyť internet do svojich rúk - Cisco Networking Academy (Alexander Valach)
Chceš sa stať sieťovým špecialistom, poznať sieťové protokoly a zariadenia, ktoré sa bežne používajú v sieťach poskytovateľov internetového pripojenia? V Cisco sieťovej akadémii nadobudneš teoretické a praktické vedomosti neoceniteľné pre budúceho sieťara.
UXI@FIIT: Laboratórium, ktoré treba zažiť! (Róbert Móro)
Nudia ťa bežné weby alebo mobilné appky? Zdajú sa ti neprehľadné či ťažko použiteľné? Predstavíme ti najmodernejšie výskumné cetrum používateľského zážitku na svete, v ktorom s využitím množstva senzorov skúmame, ako ľudia pracujú s počítačmi, surfujú na webe, sledujú TV alebo používajú mobilné appky. Výskumné centrum zahŕňa tri pracoviská, ktoré sú vybavené senzormi sledovania pohľadu (eyetracking), hĺbkovými kamerami pre záznam emócií a rozličnými ďalšími fyziologickými senzormi (EEG pre monitorovanie synaptických potenciálov nervových buniek mozgu, EKG, vodivosť kože, teplota, tlak).
Výskumné laboratórium Esetu (Zuzana Hromcová, Filip Kafka)
Aktuálne bezpečnostné hrozby z Internetu, demonštrácia niektorých škodlivých kódov a ochrana proti nim.
Zábava počas cestovania (Peter Pištek)
Aj vy sa pri cestovaní nudíte? V našom laboratóriu uvidíte, ako by mohol fungovať multimediálny systém vo vlaku, ako spravovať flotilu autobusov s kompletným servisom pre cestujúcich. Zoznámite sa s aplikáciou, použiteľnou pri rôznych turistických sprievodcoch.
Stratosférická sonda (Michal Valíček)
V máji 2016 študenti FIIT v spolupráci so SOSA úspešne vypustili sondu na stratosférickom balóne do výšky 27 km. Experimentálny modul meral teplotu, vlhkosť, tlak, radiačné pozadie, zrýchlenie, náklony a polohu.
LeapKin - zábavná fyzioterapia pre deti s pohybovými obmedzeniami (Kamil Burda, Zora Moravčíková)
LeapKin je terapeutický systém určený pre deti s pohybovými obmedzeniami (napr. detská mozgová obrna a dyspraxia). Pomocou kooperatívnych počítačových hier s pohybovými senzormi si deti zlepšujú pohybové a sociálne zručnosti. Systém zbiera údaje o hráčoch tak, aby bolo možné jednoducho sledovať ich zlepšenie.
Aj Ty v IT (Adriana Beňovičová, Veronika Búcsiová)
Projekt AJ Ty v IT ťa presvedčí, že informatika je to správne miesto pre dievčatá. Získajú dobré vzdelanie, dobre platenú prácu a množstvo zaujímavých kolegov.
Kreatívna zóna @ FIIT (Juraj Petrík, Juraj Vincúr)
Predstavíme ti miesto, kde sa môžeš počas štúdia realizovať. Počas workshopu ti ukážeme základy IoT (internetu vecí), 3D modelovania a 3D tlače, robotiky a aj niečo z virtuálnej reality (HTC Vive). Na začiatku workshopu si môžeš vybrať na čom chceš pracovať a čo sa chceš naučiť, následne sa skupiniek ujmú mentori a budú ich viesť. Namodelované veci si môžeš vytlačiť na 3D tlačiarni a odniesť so sebou domov. (Kreatívna zóna - RoboLab)
Viac o LUS nájdete na stránkach STU >>>