Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

30. júla 2019 na FIIT zavítala osobnosť svetovej vedy, odborníčka v oblasti robotiky a umelej inteligencie, profesorka Kalifornskej univerzite v Berkeley, bratislavská rodáčka a absolventka STU – Ruzena Bajcsy.

Profesorka Ruzena Bajcsy a jej doktorandka Laura Hallock prezentovali a diskutovali témy z oblasti robotiky, automatizácie, umelej inteligencie a biomedicínskeho inžinierstva.

Ruzena Bajcsy sa venovala téme Scientific Methods in the Era of Big Data and Machine Learning. Vo svojej prednáške poukázala, aká je dôležitá systematická identifikácia, pozorné experimenty a rigorózna dátová analýza pri zbere veľkých dátových súborov. Keďže cenová dostupnosť pamätí umožňuje zbierať veľké množstvá dát, malo by byť pre vedeckú komunitu samozrejmosťou dbať na kvalitu dát, opakovateľnosť experimentov, robustnosť výsledkov a validáciu modelov voči realite.

Ako uviedla pre dennikn.sk, jednému však ani najmodernejšia technológia nedokáže zabrániť, a to šíreniu klamstiev a konšpirácií. “Musíte učiť študentov, aby sa naučili kriticky myslieť. Nikde nemôžete veriť všetkému, čo čítate. Nie som si istá, či budeme vedieť vytvoriť niečo, nejaký algoritmus, ktorý by dokázal zastaviť šírenie nenávisti a klamlivých manipulácií. Obávam sa, že nie.” Laura Hallock sa vo svojej prednáške System Identification of Human Musculoskeletal Dynamics venovala téme svojej doktorandskej práce, a to modelovaniu pohybu ľudských svalov, možnostiam využitia svojho výskumu pri vývoji protetických pomôcok a exoskeletov a v medicínskej diagnostike.

Prednášky sa uskutočnili na FIIT STU v Bratislave a ŽU v Žiline na základe spolupráce medzi oboma univerzitami s podporou ESET Science Academy Award.

Profesorka Ruzena Bajcsy študovala na STU v Bratislave, kde získala aj doktorát v odbore elektrotechnika. Neskôr získala ďalší doktorát na Stanford University (California, USA) v odbore computer science. Dlhšie obdobie pracovala na U-Penn, kde založila známe robotické laboratórium GRASP Lab. Viacero rokov tiež pôsobila v National Science Foundation.

Od roku 2001 prednáša na UC Berkeley o robotike a venuje sa výskumu v rámci známeho BAIR laboratória, ktoré sa zaoberá umelou inteligenciou. Bola tiež zakladateľkou laboratória CITRIS a v súčasnosti vedie laboratórium HART, ktoré sa špecializuje na robotické technológie pomáhajúce človeku.

Témy, ktorými sa v súčasnosti zaoberá, zapadajú rovnako dobre do oblasti robotiky, automatizácie a umelej inteligencie, ako aj do oblasti biomedicínskeho inžinierstva.

Profesorka Ruzena Bajcsy za svoju prácu získala veľký počet prestížnych ocenení, ako sú napr. ACM AAAI Allen Newell Award za pokrok v oblasti umelej inteligencie, IEEE Robotics and Automation Award za prínos pre robotiku a automatizáciu a mnohé ďalšie.

Viac informácií nájdete na na fakultnej webovej stránke v aktualite a na stránkach Slovak.AI.

Foto: ESET Science Academy Award.