Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

Kto sú najväčší poberatelia priamych platieb (dotácií) na Slovensku? Aké sú ich hospodárske výsledky a koľko ľudí zamestnávajú?

Poberajú sa poľnohospodárske dotácie aj na pôdu, ktorá nie je pôdou?

Na Slovensku nie sú dotácia viazané na vlastníctvo pôdy, inkasujú ich tí, ktorí pôdu obhospodarujú. V mnohých prípadoch ide o iné osoby než sú vlastníci. Kto vlastní pôdu pod dotovanými poľami? Aké sú susedské vzťahy?

Kto sú prijímatelia projektových dotácií (nenávratných finančných príspevkov) z Programu rozvoja vidieka 2014 - 2020? Aké hospodársky výsledky majú? Kde sídlia? Kto ich vlastní? Kto sú ich konatelia?

Toto sú hlavné témy, ktoré účastníci podujatia riešili.

Na hackathone #AllForJan, ktorý organizovala FIIT STU, Aktuality.sk, SME a GapData Institue sa spojilo viacero ítečkárov, novinárov, ale aj poľnohospodárov. Ceľom bolo vyrobiť nástroje, ktoré môžu pomôcť sprehľadniť čerpanie dotácii v poľnohospodárstve.

Aj vďaka pripraveným potrebným dátam (http://bit.ly/Allforjan_data) bola práca významne urýchlená a tímy mohli rýchlejšie napredovať. Výsledkom je, že aj bežný človek si bude vedieť ľahko skontrolovať, že na pôdu, ktorú vlastní, nikto iný nepoberá dotácie. Tiež aplikácie, ktoré hľadajú rôzne anomálie v čerpaní dotácii.

Podujatie sa uskutočnilo 6. - 8. apríla 2018 na pôde fakulty vďaka podpore zo strany Instarea, Pro HR a Nadácie pre rozvoj informatiky.

Témy si môžete pozrieť na http://bit.ly/Allforjan_temy.


Víkendový hackathon na tému nástrojov, ktoré pomôžu investigatívnym novinárom, možno FIIT STU zopakuje aj v budúcnosti. „Ja si myslím, že to bude treba vždy a stále. Vždy budú nejakí ľudia, ktorí sa budú chcieť obohatiť alebo robiť iné veci, ktoré možno nie sú celkom v poriadku – aspoň tak, ako momentálne vnímame to, čo nie je v poriadku,“ uviedla v piatkovom príhovore dekanka fakulty Mária Bieliková.

Jedným dychom však dodala, že pôda školy zostáva apolitická. Cieľom akcie tak nemalo byť konkrétne zistenie, že niekto niečo kradne, ale vyrobiť konkrétne nástroje, ktoré pomôžu novinárom.

Uviedlo Zive.sk vo svojom článku: http://bit.ly/Hack_vysledok, ktoré bolo mediálnym partnerom.

Zdrojové súbory projektov: https://github.com/AllForJan.