Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

30. júla 2019 o 10.00 hod.
Aula Magna FIIT STU v Bratislave
(-1.61 na 1. PP)
Ilkovičova 2 (Mlynská dolina)

Na Slovensko prichádza výrazná postava svetovej vedy, bratislavská rodáčka Ruzena Bajcsy. Profesorka na Kalifornskej univerzite v Berkeley sa záujemcom o robotiku a umelú inteligenciu prihovorí prostredníctvom verejnej prednášky na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Profesorka Ruzena Bajcsy a jej doktorandka Laura Hallock budú prezentovať a diskutovať témy z oblasti robotiky, automatizácie, umelej inteligencie a biomedicínskeho inžinierstva:

Ruzena Bajcsy:
Scientific Methods in the Era of Big Data and Machine Learning
(profesorka, University of California, Berkeley, California, USA)

Abstract:
In this presentation I will try to argue the importance of System identification, Careful experimentation and rigorous Data analysis when one collects large data sets. Because we can collect large data due to inexpensive memory, it behooves the scientific community to pay attention to the quality of data, to the repeatability of the experiments, and to the robustness of the results and to the validation of models with reality.

Laura Hallock:
System Identification of Human Musculoskeletal Dynamics
(doktorandka, University of California, Berkeley, California, USA)

Abstract:
Despite many advances in musculoskeletal modeling, noninvasively measuring individual muscle forces remains a core problem in the biomechanics community. In particular, such measurement would enable significant advances in safe and expressive assistive device control, understanding (and eventual robotic replication) of highly dexterous human movements, and enhanced diagnosis and rehabilitation of musculoskeletal pathology. In this talk, I will discuss our current efforts to leverage novel sensing frameworks - primarily, ultrasound and acoustic myography - to more precisely measure muscle output force via muscle deformation and vibration, respectively. Specifically, I will cover our recent work in generating the OpenArm muscle deformation data set, our planned use of this data set for generating and validating musculoskeletal models, and several target proof-of-concept applications, including robotic arm control and musculoskeletal simulation validation.

Zaregistrujte sa.


Profesorka Ruzena Bajcsy študovala na STU v Bratislave, kde získala aj doktorát v odbore elektrotechnika. Neskôr získala ďalší doktorát na Stanford University (California, USA) v odbore computer science. Dlhšie obdobie pracovala na U-Penn, kde založila známe robotické laboratórium GRASP Lab. Viacero rokov tiež pôsobila v National Science Foundation.

Od roku 2001 prednáša na UC Berkeley o robotike a venuje sa výskumu v rámci známeho BAIR laboratória, ktoré sa zaoberá umelou inteligenciou. Bola tiež zakladateľkou laboratória CITRIS a v súčasnosti vedie laboratórium HART, ktoré sa špecializuje na robotické technológie pomáhajúce človeku.

Témy, ktorými sa v súčasnosti zaoberá, zapadajú rovnako dobre do oblasti robotiky, automatizácie a umelej inteligencie, ako aj do oblasti biomedicínskeho inžinierstva.

Profesorka Ruzena Bajcsy za svoju prácu získala veľký počet prestížnych ocenení, ako sú napr. ACM AAAI Allen Newell Award za pokrok v oblasti umelej inteligencie, IEEE Robotics and Automation Award za prínos pre robotiku a automatizáciu a mnohé ďalšie.