Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

V pondelok (29. 6. 2020) Slovenská technická univerzita predstavila v areáli Slovakia Ringu prototyp prvého autonómneho elektrického auta vyvinutého na Slovensku.

Na tomto projekte Strojníckej fakulty sa aktívne podieľali aj výskumníci zo Stavebnej fakulty a náš kolega Marek Galinski za Fakultu informatiky a informačných technológií.

Marekova práca spočívala v návrhu komunikačnej architektúry a komunikačných protokolov jednotlivých komponentov, ako napr. riadiace jednotky, moduly jednotlivých senzorov CAN zbernica a pod., a podieľal sa na programovaní navigačného softvéru, ktorý „diktoval" autu, kedy má kam zatočiť, kedy pridať, kedy spomaliť a kedy úplne zastaviť.

Prototyp autonómneho vozidla STU je navigovaný prostredníctvom satelitných navigácií, pričom využíva všetky civilne dostupné systémy - GPS, Galileo, Glonass aj BeiDou. Spolu s korekčnými dátami z kalibračných staníc, ktoré si priebežne počas jazdy sťahuje po dátovej linke vďaka prítomnému LTE modemu, tak dosahuje navigačnú presnosť 14.1 milimetra. Projekt je vyvíjaný v spolupráci s Belgickou pobočkou Siemensu. Auto je taktiež vybavené LiDARom od startupu Xenomatix, ktorý deteguje objekty, ktoré môžu prekážať v jazdnej dráhe.

Ako prvý hosť sa autom previezol minister dopravy Andrej Doležal.

„Verím, že tu momentálne staviame slušné základy pre vzdelávanie budúcich nielen strojárov, ale aj informatikov, programátorov, elektrotechnikov a iných profesií pre vývoj technológií autonómnej dopravy," Marek Galinski v rozhovore pre reláciu RTVS (Pozor, zákruta!).


Pozrite si aktualitu na webovej stránke STU: Strojári predstavili autonómne vozidlo.

Pozrite si reportáž novinára Ondreja Macka (touchIT): https://www.youtube.com/watch?v=XvSqTxRTpyM.