Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

Chcete vidieť nápady, ktoré majú potenciál
a sú "Made in FIIT STU"?

Príďte vo štvrtok 6. júna 2019 o 9.00 hod.
do Auly Magny
(-1.61 na 1. PP)
Fakulty informatiky a informačných technológií
STU v Bratislave na Ilkovičovej 2

Viac o súťaži >>>

Podporte študentov a zároveň pomôžete pomôcť porote vybrať najlepšiu prezentáciu semifinálových projektov TP CUP 2019.
Pozrite si projekty na robíme.it: TP CUP 2019: Podporte najlepší tím, nech sú slávni a lakujte do 5. 6. 2019 do 19.00 hod. zdieľanim videa projektu na Facebooku alebo na Youtube:
Playlist súťažných prezentácii na YOUTUBE
Playlist súťažných prezentácii na FACEBOOKu
a môžete vyhrať knižnú poukážku.

 

DropDBase: In-memory databáza s využitím GPU

Tím 01 -DropDBase: Nikolas Hamran, Andrej Fúsek, Martin Petráš, Alexandra Smolová, Veronika Včelková, Martin Staňo, Dávid Kubík, Jakub Veselý
vedúci: Marek Lóderer
web: https://team01-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/dropdbase-in-memory-databaza-s-vyuzitim-gpu/
video: https://bit.ly/2EklRxc
popis:
Problémom v oblasti Big Data je spracovávanie takého obrovského množstva dát v reálnom čase. Požiadavka na rýchle spracovanie veľkých dát býva častokrát v oblasti bankovníctva alebo v niektorých prípadoch dátovej analytiky.
Cieľom je vytvoriť najrýchlejšiu databázu na svete. Táto databáza je špecifická tým, že dáta sa počas behu databázy nachádzajú v operačnej pamäti a sú usporiadané v stĺpcoch, ktoré spolu tvoria tabuľku.

Breyslet: IoT systém monitorovania osôb

Tím 03 - Breyslet Radovan Andrá, Daniel Gábriš, Michaela Chlepková, Viktor Lančarič, Juraj Lauko, Ján Petráš, Veronika Uhnáková, Alexander Valach
vedúci: Vladimír Kunštár
web: http://team03-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/breyslet-iot-system-monitorovania-osob/
video: https://bit.ly/2YDPTn7
popis:
Projekt Breyslet predstavuje náramok, pomocou ktorého je zabezpečené monitorovanie zdravotného stavu starších alebo chorých osôb.
Vďaka monitorovaciemu náramku Breyslet vieme zabezpečiť, aby zbytočne nevyhasol ďalší ľudský život len preto, že pomoc neprišla včas. Náramok dokáže informovať blízkych a v prípade kritickej situácie vie privolať pomoc. Ľudský život je to najcennejšie, čo na svete existuje. Musíme ho chrániť.

TextMania – Prostredie pre inteligentnú analýzu slovenského textu

Tím 05 - TextMania: Dávid Csomor, Adam Ďuriš, Alan Kováč, Daniel Kováč, Peter Križan, Patrik Melicherík, Krištof Orlovský
vedúci: Miroslav Blšták
web: http://team05-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/textmania-prostredie-pre-inteligentnu-analyzu-slovenskeho-textu/
video: https://bit.ly/2VDf0EX
popis:
V súčasnosti nás obklopuje veľké množstvo textu v elektronickej podobe a inteligentná analýza textu je v dnešnej dobe veľmi zaujímavou témou v oblasti informačných technológií. Po schválení viacerých zákonov Európskou úniou týkajúcich sa textov a prejavov na internete, budú nástroje zaoberajúce sa automatizovaným spracovaním textu ešte viac žiadané.
Cieľom je inteligentná analýz textu napísaného v slovenskom jazyku. Ponúka importovať, analyzovať a automaticky spracovať články na základe ich obsahu pre rôzne úlohy klasifikácie textov či extrakcie čŕt.

Gridbox: Modelovanie a simulácie (nielen) elektrických sietí

Tím 06 - Gridbox: Martin Činčurak, František Ďurana, Richard Mocák, Michal Ostrodický, Dávid Pavelka, Peter Pavlík, Matej Procházka
vedúci: Marek Lóderer
web: http://team06-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/gridbox-modelovanie-a-simulacie-nielen-elektrickych-sieti/
video: https://bit.ly/2Wd8UiY
popis:
Gridbox, vizionárska webová aplikácia spustiteľná z internetového prehliadača, umožňuje vytvárať a upravovať siete reprezentujúce mikrogrid a integrovať ich s ďalšími simulačnými a monitorovacími softvérmi. Ovládanie je prispôsobené pre potreby osobných počítačov ale aj mobilných zariadení.
Cieľom je vytvoriť nástroj, na vizualizáciu inteligentnej elektrickej siete a jej komponentov (elektrárne, domácnosti, fotovoltaické panely, veľkokapacitné batérie, nabíjacie stanice elektromobilov, atď.)

Caneless: Holografické oči

Tím 08 - Parkety: Zsuzsanna Bernáth, Jakub Domian, Andrej Hucko, Dušan Janeček, Ján Karaffa, Ľudovít Popelka, Ľubomíra Trnavská
vedúci:Martin Tamajka
web: http://team08-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/caneless-holograficke-oci/
video: https://bit.ly/2VQQwNa
popis:
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie až 1,3 miliardy ľudí trpí nejakým zrakovým postihnutím, či už miernym alebo úplnou slepotou. Jedným z najväčších obmedzení pre slabozrakých a nevidiacich je závislosť na osobnej asistencii pri pohybovaní sa v neznámom prostredí. Zorientovať sa napríklad vo verejných budovách, ako sú školy, úrady, obchodné domy, môže byť náročné aj pre vidiaceho človeka a o to náročnejšie pre nevidiaceho.
Cieľom Caneless je zmierniť tieto obmedzenia a umožniť tak aj slabozrakým a nevidiacim nezávisle a sebaisto sa pohybovať v neznámom prostredí, a to za pomoci HoloLens, okuliarov so zabudovaným holografickým počítačom.

TrafficWatch – Monitoring dopravy pre inteligentné mestá

Tím 21 - TrafficWatch: Matej Groma, Matej Horváth, Peter Jurkáček, Jozef Kamenský, Adam Kňaze, Kristína Macková, Lenka Pejchalová, Jakub Sedlář
vedúci: Ivan Srba
web: https://team21-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/trafficwatch-monitoring-dopravy-pre-inteligentne-mesta/
video: https://bit.ly/2w8OTv0
popis:
Denne strávime veľké množstvo času na cestách. Prepravujeme sa do roboty, do školy, do obchodu alebo zase naspäť domov. Premávka však nie je vždy ideálna. Keď sa k tomu pridá ešte zápcha, okrem času prichádzame aj o nervy. Negatívne efekty na životné prostredie ani nemá zmysel spomínať. Je preto dôležité aby bola cestná doprava efektívna a rýchla. Rozhodujúcim faktorom je architektúra a dizajn cestnej siete.
TrafficWatch je systém pre monitorovanie vozidiel v mestských oblastiach s využitím kamerovej techniky, tzv. edge computingu, strojového učenia a IoT platformy. Úlohou systému je zaznamenať a vyhodnotiť informácie o správaní sa vozidiel v sledovanom úseku a pomôcť tak optimalizovať dopravu.

ImageSearch: Vyhľadávanie na základe obrázkov

Tím 02 - ImageSearch: Dominika Dolhá, Peter Malík, Tomáš Pohl, Jozef Schneider, Andrej Ščasný, Dominik Števlík
vedúci: Peter Gašpar
web: http://team02-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/tp-cup-imagesearch/
video: https://bit.ly/2w9ES0J
popis:
Online nakupovanie nadobúda čoraz väčšiu a väčšiu popularitu, hlavne medzi mladými ľuďmi. Práve preto e-shopy rozširujú svoju ponuku aby prilákali nových zákazníkov. S narastajúcim množstvom produktov však prichádza problém s ich vyhľadávaním. Ako majú používatelia vyhľadať produkt, keď je problém nájsť vhodný opis?
ImageSearch je textové a obrázkové vyhľadávanie pomocou neurónových sietí.

Webable: Webový prehliadač pre nevidiacich

Tím 10 - Webable: Daniela Sitárová, Katarína Rafčíková, Martin Žák, Andrej Slaninka, Maroš Vašš, Michal Fabiš, Andrej Zaťko
vedúci: Jakub Šimko
web: http://forfiit.webable.solutions/
o projekte: https://robime.it/webable-webovy-prehliadac-pre-nevidiacich/
video: https://bit.ly/2JO4et6
popis:
Webový prehliadač pre zrakovo postihnutých ľudí, aby im vylepšil navigáciu, orientáciu a prístupnosť na všetkých webových stránkach.
Na svete existuje približne 285 miliónov ľudí, ktorí žijú s nejakým zrakovým postihnutím, z toho je približne 37 miliónov nevidiacich. A aj títo ľudia potrebujú a chcú navštevovať rozličné webové stránky a pracovať s internetom. Pri práci s technológiami využívajú tzv. čítačku obrazovky – počítačový program, ktorý mení text na reč. Ale nie všetky webové stránky sú prispôsobené pre nevidiacich. Častokrát sa k niektorým elementom na stránke nevedia dostať, alebo sú elementy zle označené a aj keď čítačka prečíta ich obsah, nevidiaci nemusí rozumieť, na čo slúžia.

WiFi Funtoro

Tím 11: Nikolas Virostek, František Bekeš, Samuel Gedera, Marek Otruba, Jakub Hubert, Patrik Brandýs, Radovan Kohút
vedúci: Peter Pištek
web: http://team11-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/wifi-funtoro/
video: https://bit.ly/2WSRN2P
popis:
Cestovanie je dnes už neodmysliteľnou súčasťou života mnohých ľudí. Cesty na dlhé trasy bývajú častokrát nudné a preto sa každý dopravca snaží získať cestujúcich zvyšovaním ich komfortu spolu s bohatým výberom multimediálneho obsahu a tiež rozšírením služieb ako napríklad pridaním digitálneho sprievodcu
Vďaka Wifi Funtoro sa pripojíte v autobuse, vlaku alebo lietadle na ich lokálnu wifi sieť a získate prístup k médiam (film, hudba), alebo sa môže vzdelávať prostredníctvom služby sightseeing.

MonAnt: Monitoring antisociálneho správania

Tím 14 - MonAnt: Matúš Barabás, Milan Cák, David Tran Duc, Dung Lam Tuan, Peter Lipták, Veronika Žatková, Patrik Židuliak
vedúci: Ivan Srba
web: http://team14-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/monitoring-antisocialneho-spravania/
video: https://bit.ly/2Hu2sMl
popis:
MonAnt je platforma pre monitorovanie rôznych foriem antisociálneho správania na webe. Jej úlohou je odhaľovať nenávistné komentáre, trollovanie v diskusiách ako aj falošné správy. Lebo pitie dezinfekčných prostriedkov naozaj nelieči rakovinu. Lebo hejtovanie, trolovanie a spamovanie degraduje úroveň každej diskusie.

MI16: Inteligentný importér verejných datasetov

Tím 14 - MI16: Matúš Barabás, Milan Cák, David Tran Duc, Dung Lam Tuan, Peter Lipták, Veronika Žatková, Patrik Židuliak
vedúci: Ivan Srba
web: http://team16-18.studenti.fiit.stuba.sk/
o projekte: https://robime.it/inteligentny-importer-verejnych-datasetov/
video: https://bit.ly/2X131CJ
popis:
Verejné dáta sú zdrojom cenných informácií, avšak udržiavať ich a sprístupňovať verejnosti je náročná úloha. Často nie sú prístupné, sú ukladané v nevyhovujúcich formátoch a informácie, ktoré z nich dokážeme získať, sú obmedzené.
Riešením je jednoduchý a automatizovaný proces nahrávania verejných datasetov, ich validácia a sprístupnenie cez internet v upravenej, strojovo čitateľnej podobe. Program, s ktorým by dokázala pracovať väčšina úradníkov, ktorý by vedel čítať dáta z rôznych formátov a transformovať ich na požadované, strojovo čitateľné dáta. Riešením tohto problému sa môže stať práve projekt Inteligentného importéra verejných datasetov.