Bibliografický odkaz je záznam, ktorý obsahuje údaje o dokumente, ktorý autor bezprostredne použil pri písaní svojej práce. V zozname bibliografických odkazov sa odkazy usporiadajú spravidla abecedne podľa autora. Rovnako sa môžu usporiadať podľa čísel, ktoré zodpovedajú poradiu citácií v texte.
Citácia je skrátené označenie prameňa podľa metódy meno + rok vydania alebo metódy odkazového čísla priamo v texte. Citácia slúži na spojenie citovaného miesta so záznamom o citovanom dokumente, ktorý je v zozname bibliografických odkazov. |
Informácie k bibliografickým odkazom nájdete aj v publikácii
BIELIKOVÁ, M.: Ako úspešne vyriešiť projekt. STU Bratislava, 2000. 158 s. ISBN 80-227-1329-5.
Alebo len povinné údaje:
BAKO, M.: Automatizácia knižníc. 2. vyd. 1980. ISBN 80-8046-020-5.
(Uvádzame jedno, dve alebo tri prvé mená. Ostatné vynecháme a namiesto nich napíšeme skratku et al. alebo a i.)
(Podnázov sa môže zapísať vtedy, ak to uľahčí identifikáciu dokumentu. Od názvu sa oddeľuje medzerou, dvojbodkou a medzerou.)
(Rozsah strán sa zapisuje v jazyku tvorby bibliografického odkazu, v slovenskom jazyku uvádzame teda s. 253-263. Pokiaľ je práca písaná v anglickom jazyku a teda zoznam bibliografických odkazov v anglickom jazyku uvádzame pp. 253-263.)
Alebo len povinné údaje:
ŠUTTA, P., JACKULIAK, Q., TVAROŽEK, V. et al.: X-ray diffraction line profile analysis of ZnO thin films deposited on Al-SiO2-Si substrates. In: Science and Technology of Electroceramic Thin Films, 1995, s. 327-334.
(Ako oddeľovač autorov používame pomlčku, ak krstné mená rozpisujeme. Ak používame iniciály krstných mien, autorov oddeľujeme čiarkou alebo spojkou a (and). Zvolený spôsob musí byť v celej práci jednotný.)
Alebo len povinné údaje:
ŠUMICHRAST, Ľ.: On the performance of higher approximations of radiation boundary conditions for the simulation of wave propagation in structures of integrated optics. In: Photonics, 1995, s. 159-161.
(Pri príspevkoch zo zborníkov a pri časti monografií sa ISBN neuvádza. Miesto vydania a vydavateľa taktiež môžeme vynechať.)
(Spojovací výraz In: pri časopiseckých článkoch nie je povinný.)
(Označenie druhu práce nie je povinné.)
(Dlhý názov alebo podnázov sa môže skrátiť v prípade, ak sa tým nestratí podstatná informácia. Nikdy sa neskracuje začiatok názvu. Všetky vynechávky treba označiť znamienkami vypustenia " ... ".)
(Pri odkaze na monografiu a iné publikácie ako celok ich názov a podnázov typograficky odlišujeme. Pri príspevkoch v monografiách a článkoch v seriálových publikáciách typograficky odlišujeme názov zdrojového dokumentu. Najvhodnejší spôsob je písanie kurzívou.)
Pri využívaní informácií z internetu a elektronických dokumentov z iných zdrojov treba dodržiavať tieto zásady:
Ak využívame tento zdroj, mali by sme uviesť meno osoby alebo iného subjektu, ktorý poskytol informáciu, čoho sa týka, kedy a ako bola získaná. Môžeme pridať aj svoju adresu.
Príklad:
Lisý, L.: Správa o hospodárení podniku. 1998. Osobná komunikácia. 1998-10-22. E-mail: katka@elf.stuba.sk
Treba zaznamenať meno autora a názov dokumentu, na ktorý sa autor v písomnej práci odvoláva, a potom lokáciu URL.
Príklad:
Boutell, Thomas. 1996. What can I do to protect my legal rights on the web?
http://nswt.tuwien.ac.at:8000/htdocs/boutell/