Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

FIIT STU sa zapojila do hľadania lieku na koronavírus svojou výpočtovou kapacitou

Bratislava 2. 4. 2020. Fakulta informatiky a informačných technológií sa svojou výpočtovou kapacitou zapojila do projektu Folding @ Home (FaH) – www.foldingathome.org. Jeho cieľom je skúmanie ľudských proteínov, ich vlastností a správania sa s cieľom nájsť lieky či terapie na liečbu rôznych chorôb. Jednou z chorôb, na ktoré sa projekt aktuálne sústreďuje, je COVID-19 spôsobená koronavírusom. Práve aktuálna pandemická situácia zvýšila popularitu tohto projektu a urobila z neho najvýkonnejší superpočítač na svete.

Podľa stránky projektu „Vírusy taktiež obsahujú proteíny, ktoré používajú na potlačenie ľudského imunitného systému a na svoje rozmnožovanie. Aby sme pomohli vyrovnať sa s koronavírusom, chceme pochopiť, ako tieto vírusové proteíny fungujú a ako môžeme navrhnúť liečivá, ktoré ich zastavia.“ Projekt sa venuje aj Alzheimerovej, Parkinsonovej, Huntingtonovej chorobe a rakovine. V minulosti sa venoval simulovaniu proteínov Ebola vírusu.

„Som veľmi rád, že sa na FIIT STU našli výskumní pracovníci, ktorí zapojili našu fakultu do projektu hľadania liečby na koronavírus. Veľmi promptne sme vyčlenili výpočtový výkon 28-jadrového servera na tento účel a tento od soboty 28. marca poskytuje výpočtový výkon projektu Folding@home,“ uviedol prof. Ivan Kotuliak, PhD., dekan FIIT STU.

Projekt FaH sa aktuálne stal najväčším superpočítačom na svete. Využíva výpočtový výkon procesorov a grafických kariet od ľudí z celého sveta. Ich spoločný výkon je odhadovaný na 470 petaflop. Kumulovaný výkon FaH je vyšší ako výkon siedmich najrýchlejších superpočítačov na svete – https://www.pcgamer.com/foldinghome-project-is-crunching-data-twice-as-fast-as-the-top-supercomputer/.

Populárnosti projektu FaH prispel aj jeho súťažný charakter. Používatelia poskytujúci svoj výpočtový výkon zaň zbierajú body a môžu sa spájať do tímov, ktoré medzi sebou súťažia v počte získaných bodov. „Chcem touto cestou povzbudiť aj ďalších našich zamestnancov, študentov či sympatizantov, aby sa pripojili do nášho tímu FIIT, ktorý má v projekte FaH identifikátor 255294. Môžeme tak spoločne pomôcť dobrej veci,“ uzavrel dekan FIIT STU.

Ako upozorňuje server PCgamer, dôležité je dať si pozor, odkiaľ používatelia sťahujú aplikáciu projektu FaH. Objavili sa totiž aplikácie, ktoré sa tvária ako súčasť FaH projektu, avšak obsahujú škodlivý kód. Najspoľahlivejším zdrojom je oficiálna stránka projektu – foldingathome.org/.


Tlačová správa: FIIT STU sa zapojila do hľadania lieku na korona vírus svojou výpočtovou kapacitou (Bratislava 2. 4. 2020)