PONUKA NA ŠTVRTKOVÝ POPOLUDŇAJŠÍ PROGRAM
Múzeum liptovskej dediny skanzen Pribylina
V súvislosti s budovaním vodného diela Liptovská Mara vzniklo Múzeum liptovskej dediny Pribylina, ktoré zachováva významné nehnuteľné pamiatky zo zákopovej oblasti. Základný kameň múzea bol položený v roku 1972 a skanzen bol otvorený pre verejnosť v roku 1991.
V súčasnosti sa v areáli múzea v prírode nachádzajú stavby z viacerých kútov Liptova. Skladba stavieb pripomína historické mestečko, aké bolo bežné pre viaceré liptovské dediny s výsadami. Zastúpené sú tu obydlia všetkých vrstiev dedinského obyvateľstva – od najchudobnejšieho bezzemka (želiara), cez roľníkov, remeselníkov, až po richtárov, zemanov a šľachtu. Dominantami múzea sú goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec zo 14. storočia a ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara.
Atmosféru liptovského mestečka dotvárajú aj ďalšie objekty, ako napríklad dedinská škola, hospodárske budovy, sýpky, senníky, humná, studňa, zvonica, požiarna zbrojnica, kuchyne s otvoreným ohniskom a budova mlynu s náhonom.
Súčasťou areálu múzea je aj expozícia Považskej lesnej železničky Prezentuje historické koľajové vozidlá a časť pôvodnej trate. TV súčasnosti trať spája depo železničky s dedinou a návštevníci môžu využiť možnosť jazdy historickým vláčikom medzi tými to stanicami.
Medzi dedinou a depom železničky sa nachádza nová bezbariérová oddychová zóna, ktorá je spojená s náučným chodníkom. Náučný chodník ponúka viaceré vzdelávacie a pohybové aktivity, ktoré sú prispôsobené návštevníkom s rôznym spektrom potrieb.
Demänovská jaskyňa Slobody
- Demänovská jaskyňa slobody má na severnej strane Nízkych Tatier najdlhší jaskynný systém, ktorý je okúzľujúci.
- Medzi najkrajšie miesta, ktoré v jaskyni objavíte, patrí bohatá sintrová výzdoba, podzemný tok rieky Demänovka s krásnymi priezračnými jazierkami.
- Počas prehliadky jaskyne nevynecháte Veľký dóm – dosiaľ najväčší podzemný otvorený priestor. Keď budete počas prehliadky pozorne sledovať podzemné priestory, tak určite objavíte unikátne jaskynné lekná a tiež jaskynné perly.
- Teplota v jaskyni sa celoročne pohybuje v rozmedzí 6,1 °C – 7,0 °C. Patrí medzi naše najchladnejšie jaskyne, aj v letnom období nezabudnite na teplé oblečenie.
- Demänovská jaskyňa ponúka dva prehliadkové okruhy
Prvý prehliadkový okruh trvá 60 min, má dĺžku 1150 metrov, prevýšenie 86 metrov a zdoláte celkovo 913 schodov.
Druhý prehliadkový okruh trvá 100 min, má dĺžku 2150 metrov, prevýšenie 86 metrov a prejdete až 1118 schodov.
Zopár odkazov:
https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/demanovska-jaskyna-slobody/
http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/4-demanovska-jaskyna-slobody
Individuálna turistika
Národný park Nízke Tatry s rozlohou viac ako 720 kilometrov štvorcových je najväčším národným parkom na Slovensku. NAPANT je poprepletaný 840 kilometrami turistických trás a na jeho ploche nájdete až 69 rôznych vrcholov.
-
Vybrali sme si pre vás niekoľko jednoduchých peších výletov, ktoré možno absolvovať počas pobytu na hoteli Ski & Wellness Residence Družba:
- Hotel → Symbolický cintorín ostredok (3,2 km cca 41 min) → Rozhľadňa Ostredok, Bencúrova veža (2,9 km, cca 50 min) → Hotel (1,1 km, cca 21 min) = celková trasa a čas chôdze: 7,2 km, cca 1 h 52 min + čas strávený na vyhliadkovej veži
- Hotel → Vrbické pleso (prechádzka okolo plesa cca 1 km, cca 15 min) → hotel = 4,2 km, cca 1 h 10 min
- Hotel → Rozhľadňa Ostredok, Bencúrova veža (1,1 km, cca 21 min) → Vrbické pleso (1,2 km, 19 min) + prechádzka okolo plesa cca 1 km, cca 15 min) → hotel (1,6 km, cca 25 min) = 5,9 km, cca 1 h 20 min + čas strávený na vyhliadkovej veži
-
Rozhľadňa Ostredok a symbolický cintorín Jasná sa nachádzajú len pár minút od Vrbického plesa a lyžiarskeho strediska Jasná – Biela púť v Nízkych Tatrách.
- Rozhľadňa na Ostredku
bola nedávno zrekonštruovaná a priamo pod ňou vybudovali kryté drevené posedenie. Vyhliadka ponúka výhľady na Chopok, časť hrebeňa Nízkych Tatier, ale aj lyžiarske stredisko Chopok – sever. - Symbolický cintorín Jasná
Pokiaľ sa rozhodnete od rozhľadne pokračovať ďalej, prídete ku kaplnke na symbolickom cintoríne, ktorý vybudovali ako tichú spomienku obetiam Nízkych Tatier. Vysoký šesťmetrový drevený kríž vyrezal rezbár Emil Halaj z Kriváňa.
- Vrbické pleso
je najväčším prirodzeným jazerom v Nízkych Tatrách s dĺžkou približne 115 metrov a hĺbkou až 8 metrov. Okolo plesa vedie okružný chodník označený žltou a neskôr modrou farbou. Pešia turistika začína pri rozcestníku Jasná, Biela Púť, na konci Demänovskej doliny. Celý okruh vám zaberie maximálne hodinu. Po ceste si môžete oddýchnuť na lavičkách a vychutnávať si výhľad na hrebeň Nízkych Tatier.
Pleso je ľadovcového pôvodu – vzniklo po ústupe horského ľadovca stekajúceho zo severných svahov Chopka a Derešov zahradením morénou. Leží vo výške 1 123 m n. m., postupne prirodzene zarastá vegetáciou a zazemňuje sa, čím sa jeho plocha zmenšuje. V okolí plesa sú neveľké rašeliniská s rašelinníkmi, ploníkom obyčajným, brusnicou čučoriedkovou či rosičkou okrúhlolistou.
Wellness
Wellness centrum hotela ponúka:
25 metrový plavecký bazén
2 vírivé bazény
Vírivá vaňa
Vonkajší vyhrievaný bazén
Vonkajšia vyhrievaná drevená kaďa
Tepidárium s vyhrievanými lehátkami
6 sáun (fínska, eukalyptová, bylinková, soľná, Kamilka, fytosauna)
Wellness bar
Dôležité upozornenie
Aj malý úraz vás v horskom prostredí môže výjsť veľmi draho. Klasické verejné zdravotné či cestovné poistenie totiž nepokrýva náklady Horskej záchrannej služby spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Náklady na tzv. technický zásah (preprava na nosidlách, pátranie, letecká technika) je osoba nachádzajúca sa v horskom prostredí povinná uhradiť. Táto povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté – deti a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.
S dobre zvoleným horským poistením vás nemôže na túre nič prekvapiť. Odporúčame uzatvoriť si poistenie na hory a chrániť sa tak pred neočakávanými udalosťami a zraneniami.
Užitočný odkaz:
Bezpečne na hory: Príručka bezpečného pohybu
© 2024 FIIT STU v Bratislave
Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Ilkovičova 2, 842 16 Bratislava 4
tel: +421 2 210 22 204 (203), e-mail: felapo2024[at]fiit.stuba.sk