Announcement of the defence of the dissertation of Ing. Igor Stupavský
Dovoľujeme si oznámiť, že dňa 27. augusta 2024 o 11.00 hod.
sa uskutoční na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Ilkovičova 2, 842 16 Bratislava, v miestnosti č. 2.06, obhajoba dizertačnej práce/
We would like to announce that on 27 August 2024 at 11:00 a.m. will be held at the Faculty of Informatics and Information Technology STU in Bratislava, Ilkovičova 2, 842 16 Bratislava, in room No. 2.06, the defence of the doctoral thesis of a PhD student
Ing. Igora Stupavského/
Ing. Igor Stupavský
Názov dizertačnej prác/Thesis title:
Antisociálne správanie v online komunitách/
Antisocial behavior in online communities
Odbor/Study field: Informatika/Computer Science
Študijný program/Study program: Aplikovaná informatika/Applied informatics
Školiteľ/Supervisor: prof. Ing. Valentino Vranić, PhD. – FIIT STU v Bratislave
Abstrakt/Annotation:
Vo svete, keď sa vo väčšine životných situácií môžeme vo väčšej alebo menšej miere obrátiť na riešenia vo virtuálnom priestore, sa často stáva, že sa nakoniec stanú jediným zdrojom informácií. Pre možnosť sa kvalifikovane rozhodnúť podľa dostupných informácií je nutné môcť sa na takto získané informácie spoľahnúť. Nie je však zaručená integrita týchto informácií ani ich aktuálnosť, ani neutralita obsahu. Na tento spoločenský fenomén vyskytujúci sa vo virtuálnom svete preto treba reagovať na mieste jeho vzniku, nie až potom, ako sa masovo rozšíri. Detekcia antisociálneho správania je predmetom záujmu informatikov. S psychológmi výskumníci častejšie hľadajú príčinu daného správania.
V ideálnom prípade má používateľ dostupné všetky relevantné informácie potrebné na vykonanie kvalifikovaného rozhodnutia. V skutočnom online svete je však nemožné tento stav dosiahnuť pre jednostranné zameranie média, algoritmus filtrujúci obsah podľa skutočných alebo umelo vytvorených preferencií a ďalších faktorov. Zmenou obsahu, prípadne upozornením na podozrivú časť dokážeme do značnej miery znížiť negatívny dosah správy na čitateľa. Môžeme sa snažiť odstrániť čo najviac škodlivých vplyvov, ktoré by zmenili správanie jednotlivca v porovnaní s očakávaným správaním spoločnosti a jednotlivca. Pochopením mechanizmu tvorby antisociálneho správania z oblasti psychológie významne prispeje k obmedzeniu jeho prejavov v prostredí internetu. Z nájdeného riešenia budú mať prospech používatelia, majitelia, ako aj štátne organizácie. Práca poskytuje náhľad do vedecky overených riešení, na základe ktorých je stanovená predikcia predpokladaných tém, ku ktorým budú vznikať jednotlivé formy antisociálneho správania.
Vo svete, keď sa vo väčšine životných situácií môžeme vo väčšej alebo menšej miere obrátiť na riešenia vo virtuálnom priestore, sa často stáva, že sa nakoniec stanú jediným zdrojom informácií. Pre možnosť sa kvalifikovane rozhodnúť podľa dostupných informácií je nutné môcť sa na takto získané informácie spoľahnúť. Nie je však zaručená integrita týchto informácií ani ich aktuálnosť, ani neutralita obsahu. Na tento spoločenský fenomén vyskytujúci sa vo virtuálnom svete preto treba reagovať na mieste jeho vzniku, nie až potom, ako sa masovo rozšíri. Detekcia antisociálneho správania je predmetom záujmu informatikov. S psychológmi výskumníci častejšie hľadajú príčinu daného správania. V ideálnom prípade má používateľ dostupné všetky relevantné informácie potrebné na vykonanie kvalifikovaného rozhodnutia. V skutočnom online svete je však nemožné tento stav dosiahnuť pre jednostranné zameranie média, algoritmus filtrujúci obsah podľa skutočných alebo umelo vytvorených preferencií a ďalších faktorov. Zmenou obsahu, prípadne upozornením na podozrivú časť dokážeme do značnej miery znížiť negatívny dosah správy na čitateľa. Môžeme sa snažiť odstrániť čo najviac škodlivých vplyvov, ktoré by zmenili správanie jednotlivca v porovnaní s očakávaným správaním spoločnosti a jednotlivca. Pochopením mechanizmu tvorby antisociálneho správania z oblasti psychológie významne prispeje k obmedzeniu jeho prejavov v prostredí internetu. Z nájdeného riešenia budú mať prospech používatelia, majitelia, ako aj štátne organizácie. Práca poskytuje náhľad do vedecky overených riešení, na základe ktorých je stanovená predikcia predpokladaných tém, ku ktorým budú vznikať jednotlivé formy antisociálneho správania. Táto dizertácia prináša metódy a prístupy k modelovaniu, detekcii a predikcii antisociálneho správania vo virtuálnom priestore nezávislú od sociálnych platforiem. Jednotlivé príspevky a nové metódy prezentované v tejto práci môžeme nájsť s ich podrobnejším popisom v nasledujúcich miestach práce: 1. Nový prístup s názvom Predikcia tém antisociálneho správania a skratkou ABtheP (Antisocial behavior theme prediction) je prezentovaný v kapitole 5 v sekcii 5.3. 2. Nový prístup s názvom Predikcia teroristických útokov osamelých vlkov a skratkou Predict- LWTerr (Predicting LoneWolf Terrorist Outbreaks) je prezentovaný v kapitole 6 v sekcii 6.3. 3. Nový prístup s názvom Právny manažment prípadov antisociálneho správania a skratkou ABAct (Antisocial Behavior Act) je prezentovaný v kapitole 7 v sekcii 7.3. 4. Nový prístup s názvom Zníženie potrebného objemu detegovaného textu pomocou umelej inteligencie a veľkých jazykových modelov a skratkou Reduct_text_AI_LLM (Reduc(t)ing the required volume of detected text using Artificial Intelligence and Large Language Models) je prezentovaný v kapitole 8 v sekcii 8.3.
In a world where, to a greater or lesser extent, we can turn to solutions in the virtual space for mostlife situations, it often happens that they eventually become the only source of information. To be able to make a qualified decision based on the available information, it is necessary to be able to rely on the information obtained in this way. However, the integrity of this information, its currentity, or the neutrality of the content is not guaranteed. This social phenomenon occurring in the virtual world must therefore be reacted to at the point of its origin, not until it has spread en masse. The detection of antisocial behavior is a subject of interest for informatics researchers. In psychology, researchers are more often looking for the cause of a given behavior. Ideally, the user has all the relevant information available to make a qualified decision. However, in the real online world, this state is impossible to achieve due to one-sided focus. Media is an algorithm that filters content based on real or artificial preferences and other factors. By changing the content, or warning about a suspicious part, we can reduce the negative impact of the message on the reader to a large extent. We can try to remove as many harmful influences as possible that would change an individual’s behavior compared to the expected behavior of society and the individual. Understanding the mechanism of antisocial behavior from the field of psychology will significantly contribute to creating its manifestations limiting the Internet environment. Users, owners, and state organizations will benefit from the solution found. The thesis provides insight into scientifically proven solutions based on which the prediction of the assumed topics is established, which will lead to the emergence of individual forms of antisocial behavior.