Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

Girl’s Day je celosvetový deň žien v informačných a komunikačných technológiách (IKT), ktorý sa každoročne koná ŠTVRTÝ ŠTVRTOK ŠTVRTÉHO MESIACA.

Cieľom je prezentovať odbor IKT dievčatám vo veku 14 - 18 rokov, ukázať im jeho atraktívnu stránku a následne perspektívne pracovné možnosti.

Podniky, inštitúcie a organizácie na celom Slovensku príjmu v tento deň vo svojich priestoroch dievčatá, stredoškoláčky. Program, ktorý im pripravia, sa bude týkať informatiky a techniky, diskusií na tému práce v týchto sektoroch, možností uplatnenia pre ženy.

Podujatie v rámci Slovenska organizačne zabezpečuje občianske združenie Aj Ty v IT.

Viac o podujatí nájdete na stránke: www.girlsday.sk.

Šiesty ročník Girl´s Day na Slovensku sa koná
pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, pána Andreja Kisku.

 

Girl´s Day na FIIT

25. apríla 2019 od 10.00 do 14.00 hod.
Študovňa a laboratóriá

(-1.43 na 1. PP) FIIT STU in Bratislava, Ilkovičova 2

PROGRAM

10.00 - 10.10 registrácia
10.10 - 10:30 Otvorenie
11.00 - 14.00 workshop, prehliadka laboratórií, kreatívna zóna

Build the tower (Martina Kolibášová)
Vyskúšaj si hru, ktorá je zasadená do prostredia vesmíru, kde je umiestnená hracia aréna s priehľadnými stenami. Cieľom hry je postaviť vežu v správnom poradí a o veľkosti 5 z hracích kociek, na ktorých sú písmená abecedy a následne túto vežu, z miesta na to určeného, zhodiť. Po úspešnom zhodení je používateľovi zvýšené skóre. Skóre sa môže zvyšovať generovaním postavených veží a ich následným zhadzovaním. Generované veže z kociek sa zmenšujú a tým sa zvyšuje náročnosť hry. Počas hrania hry zaznamenávame fyziologické vlastností rúk a vlastnosti pohybov rúk počas vykonávania gest, pomocou ktorých je hra ovládaná - úchopy kociek, hádzanie kociek a stlačenie tlačidiel v hre.

3D laboratórium (Juraj Petrík, Juraj Vincúr)
Predstavíme ti miesto, kde sa môžeš počas štúdia realizovať. Počas workshopu ti ukážeme základy IoT (internetu vecí), 3D modelovania a 3D tlače, robotiky a aj niečo z virtuálnej reality (HTC Vive). Na začiatku workshopu si môžeš vybrať na čom chceš pracovať a čo sa chceš naučiť, následne sa skupiniek ujmú mentori a budú ich viesť. Namodelované veci si môžeš vytlačiť na 3D tlačiarni a odniesť so sebou domov.

Chyť internet do svojich rúk - Cisco Networking Academy (Alexander Valach)
Chceš sa stať sieťovým špecialistom poznať sieťové protokoly a zariadenia, ktoré sa bežne používajú v sieťach poskytovateľov internetového pripojenia? Určite zamier do Cisco sieťovej akadémie, kde nadobudneš teoretické a praktické vedomosti neoceniteľné pre budúcu sieťarku.

ESLAB: laboratórium vnorených systémov (Tibor Krajčovič)
Uvidíš mikropočítače vyvinuté v rámci projektov, logické analyzátory, emulátory, programátory, MP vývojové kity, XILINX vývojové kity.

UXI@FIIT: Laboratórium, ktoré treba zažiť (Róbert Móro)
Nudia ťa bežné weby alebo mobilné appky? Zdajú sa ti neprehľadné či ťažko použiteľné? Predstavíme ti najmodernejšie výskumné cetrum používateľského zážitku na svete, v ktorom s využitím množstva senzorov skúmame, ako ľudia pracujú s počítačmi, surfujú na webe, sledujú TV alebo používajú mobilné appky. Výskumné centrum zahŕňa tri pracoviská, ktoré sú vybavené senzormi sledovania pohľadu (eyetracking), hĺbkovými kamerami pre záznam emócií a rozličnými ďalšími fyziologickými senzormi (EEG pre monitorovanie synaptických potenciálov nervových buniek mozgu, EKG, vodivosť kože, teplota, tlak)

Naprogramuj si inteligentný kvetináč (Marek Mansell) - workshop, na ktorý nie sú potrebné akékoľvek predchádzajúce znalosti z programovania alebo hardvérom
Už sa ti niekedy stalo, že ti vyschla izbová rastlinka v kvetináči? Neboj, spravíme si pomôcku, ktorá ti vždy ukáže, či je rastlinka poliata, alebo či už zúfalo potrebuje poliať. To všetko pomocou malej programovateľnej dosky zvanej BBC micro:bit. A aby sme už zďaleka videli, že treba polievať, pripojíme rôznofarebné LED diódy. No čo ak sme denno-denne v takom zhone, že ignorujeme aj tú blikajúcu LEDku? Tak pripojíme reproduktor ☺

Špiónska šifrovačka (Marek Mansell) - workshop, na ktorý stačia základné znalosti programovania v akomkoľvek jazyku, nie je potrebné mať predchádzajúce skúsenosti s Pythonom ani s micro:bitmi
Počas workshopu sa vnoríš do role špióna, ktorého rozviedka vysadila v nepriateľskom území. Tvojou úlohou bude skontaktovať sa so spojkou, vymeniť si zašifrované správy a nenechať sa pri tom chytiť nepriateľskou kontrarozviedkou. Na to Ti bude slúžiť malé zariadenie BBC micro:bit, ktoré pomocou kódu v Pythone premeníš na špiónsky komunikátor.