Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

13. decembra 2017 ocenili v Bratislave finalistov projektu Študentská osobnosť Slovenska 2016/17.

Projekt je národná súťaž mladých talentovaných ľudí, ktorý sa uskutočňuje pod záštitou prezidenta SR s podporou Slovenskej rektorskej konferencie a pod odbornou garanciou Slovenskej akadémie vied. Na získanie titulu študentská osobnosť roka nestačí len sa dobre učiť, ale byť aj tvorivý. "Sú tu laureáti, ktorí znesú tie najprísnejšie kritériá aj v európskom meradle, obohacujú spoločnosť, prinášajú niečo nové" povedal v príhovore Marián Meško, predseda Obchodnej komory mladých.

V tomto ročníku bolo v 12 kategóriách nominovaných 91 študentov. Víťazi vo všetkých 12 kategóriách:

 1. Elektrotechnika, priemyselné technológie: Ing. Michal Blaho, PhD. – Elektrotechnický ústav SAV v Bratislave
 2. Hutníctvo, strojárstvo, energetika: Ing. Martina Hrubovčáková, PhD. – Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie TU v Košiciach
 3. Informatika a matematicko-fyzikálne vedy: Mgr. Tomáš Fabšič – Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave
 4. Lekárske vedy, farmácia: MUDr. Lucia Stančiaková,PhD. – Jesseniová lekárska fakulta v Martine, UK v Bratislave
 5. Prírodné vedy, chémia: RNDr. Eva Víglašová – Prírodovedecká fakulta UK V Bratislave
 6. Stavebníctvo, architektúra: Ing. Martina Majorošová – Stavebná fakulta STU v Bratislave
 7. Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo: Ing. Tomáš Jambor, PhD. – Fakulta biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre
 8. Filozofia, politológia, sociológia, história: Mgr. Anna Fosse – Ústav svetovej literatúry SAV v Bratislave
 9. Právo: Dominik Drdúl – Právnická fakulta TU v Trnave
 10. Kultúra, umenie: Mgr. art. Karol Samuelčík – Hudobná a tanečná fakulta VŠMU v Bratislave
 11. Ekonómia: M. A. Kristína Gardoňová, PhD. – Národohospodárska fakulta EU v Bratislave a Ekonomický ústav SAV v Bratislave
 12. Šport: Ján Volko – Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave

Bežný študent na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, významný športovec kráľovnej športu, držiteľ niekoľkých nielen slovenských rekordov a cenných kovov na svetových a európskych atletických pretekoch. TIPOS Športovec mesiaca august 2017 v ankete Akadámie športu, ambasádor Európskeho týždňa športu na Slovensku. To je len stručný profil Jána Volka.


FOTO: M. Uhrín

Ján Volko je študentom 3. ročníka štvorročného bakalárskeho štúdia študijného programu Internetové technológie. Nemá typický individuálny plán, a tak ho môžete stretnúť v škole, samozrejme, ak nie je na pretekoch. Ako uviedla jeho trénerka Naďa Bendová: „Škola s nami spolupracuje. Vždy predložíme plán, kedy sa na vyučovaní nezúčastní, a potom sa dohaduje individuálne s každým vyučujúcim, ako by si to mohol nahradiť.“ (atletikasvk.sk) Skúšky robí úspešne v riadnych termínoch.

Prvý tohtoročný veľký úspech odštartovali marcové 43. halové ME v atletike (3. – 5. 3. 2017 v srbskom Belehrade) v mužskom šprinte na 60 m, kde sa stal vicemajstrom na halových ME v atletike 2017 a prvým slovenským finalistom v histórii najkratšieho šprintu na vrcholovom svetovom a európskom podujatí, navyše s dvoma slovenskými rekordmi (viac v článku FIITkár doniesol striebro z ME v halovej atletike 2017).

Dve zlaté medaily si odniesol z behov na 100 m a 200 m v B-kategórii Európskeho pohára klubov v portugalskej Leirii (27. 5. 2017). Na atletickom mítingu Praga Academica (30. 5. 2017 v Prahe) zabehol najlepší čas na 100 m a finišoval v slovenskej štafete 4 x 100 m, ktorá sa umiestnila na druhom mieste, 3. miesto P-T-S na 200 m (Šamorín, 17. 6. 2017).

Ďalší slovenský rekord vytvoril na 24. ročníku Memoriálu Josefa Odložila v Prahe (5. 6. 2017) v rozbehoch na 100 metrov (10,16 s), z pretekov si odniesol šiestu priečku.

Na 56. ostravskej Zlatej tretre (28. 6. 2017) mu šťastie moc neprialo. V šprinte na 100 m dobehol s tretím najlepším časom spolu s tureckým šprintérom, no cieľová fotografia Jána Volka posunula až na štvrté miesto.

Na 11. majstrovstvách Európy do 23 rokov v atletike (13. – 16. 7. 2017 v poľskom Bydgoszczi) vylepšil nielen o dva slovenské šprintérske rekordy na 200 m (vo finále vylepšil rekord zo semifinále na 20,33 s), ale zabehol zároveň aj nový rekordný čas európskeho šampionátu do 23 rokov. Svoju medailovú zbierku obohatil o dve cenné trofeje – ako vicemajster Európy na 100 m a majster Európy na 200 m.

Na XVI. majstrovstvách sveta v atletike v Londýne (4. – 13. 8. 2017) vyhral 3. kvalifikačný beh na 100 m v novom slovenskom rekorde 10,15 s, no v druhom zo šiestich rozbehov finišoval šiesty a len o päť tisícin prehral duel o piatu priečku a zároveň od postupu do semifinále mu chýbala stotina sekundy. V behu na 200 m v treťom zo siedmich rozbehov si z tretieho vybojoval priamy postup do semifinále. Celkové umiestnenia: 28. na 100 m a 21. na 200 m.

Nesklamal ani na Svetovej univerziáda v Tchaj-peji (23. – 28. 8. 2017, Taiwan), na stovke sa umiestnil na piatej priečke, no na dvojstovke vyšprintoval bronz.

V médiách sme si mohli prečítať množstvo článkov o úspechoch Jána Volka, veľa rozhovorov s ním. Možno na záver jeho vyjadrenie na novinársku otázku, aké prívlastky či charakteristiky by priradil svojim tohtoročným veľkým medailám: „Striebro na halových ME v Belehrade na šesťdesiatke prišlo absolútne nečakane. Striebro na 100 metrov na ME do 23 rokov v Bydgoszczi som tak trochu očakával, rebríčkovo som na tom bol tak, že som si na také umiestenie mohol trúfať. Zlato na 200 metrov na tom istom šampionáte považujem za moju najcennejšiu medailu a tchaj-pejský bronz, ako som už spomenul, je moja najviac vydretá medaila.“