Prejsť na obsah
Dianie na FIIT STU

Kto sa dostane do finále?
Aj ty môžeš o tom rozhodnúť.
Hlasuj do 1. júna 2022 do 20.00 hod.

Navyše, môžeš získať poukážku do kníhkupectva.

 

SEMIFINALISTI

 

Spojenie NFT s realitou

Tím 01 - Blokčejn Rendžers: Nina Masaryková, Dominik Puk, Marek Štrba, Adam Valach, Samuel Vanek, Zuzana Wlachovská
vedúci: Kristián Košťál
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team01/
video: youtu.be/JninackqdmQ a fb.watch/d73h7w260a/
opis: Ceľom projektu je spojiť nový trend NFT s fyzickými statkami. Je postavený na základe multifunkčnej platobnej brány a umožňuje tvorbu, predaj, nákup a zapožičanie NFT prepojených na digitálnu reprezentáciu unikátneho statku výmenou za široké spektrum krypto a FIAT mien. Okrem NFT modulu obsahuje riešenie aj zabezpečenie proti praniu špinavých peňazí a inej finančnej podvodnej činnosti. O túto ochranu sa stará model umelej inteligencie, ktorý využíva verejné informácie o transakciách a peňaženkách na blockchaine. Celé riešenie je postavené na SOTA technológiách ako sú Ethereum, React, Random Forest a podobne.

 

IMS-RHPT: Spektrometrálne testovanie technickej konopy

Tím 02 - HempTeam: Zuzana Gáborčíková, Filip Chalás, Marek Janec, Rastislav Kavoň, Matúš Miklovič, Peter Nemček, Katarína Valkovičová
vedúci: Richard Marko, Martin Sabo
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team02/
video: youtu.be/esIr7ZFkjLI a fb.watch/d73hzS__3Q/
opis: Množstvo CBD v technickej konope je pre pestovateľov jedným z kľučových faktorov zbierania úrody. Riešenia, ktoré aktuálne existujú, sú pre nich ako časovo, tak aj finančne veľmi náročné. V našej práci sme sa zamerali na určenie dňa zberu konopy na základe dát získaných z iónového pohyblivostného spektrometra. V našom projekte sme pracovali so vzorkami konopy zbieranými každé dva dni počas jedného mesiacu. Dáta boli reprezentované pomocou spektier zachytených každých 180 ms a na týchto vzorkách sme natrénovali regresné modely, ktoré boli schopné správne predikovať deň zberu s priemernou odchýlkou okolo 1,25 dňa. Model s najlepšími výsledkami sme sprístupnili bežným poľnohospodárom formou informačného systému, kde môžu vidieť výsledky svojich meraní po nahratí súboru s výsledkami zo spektrometra.

 

Automatizovaný pivovar

Tím 06 - SmartBrew: Alexandra Frniaková, Marek Krchňavý, Michaela Nemcová, Lukáš Novota, Peter Stríž, Marek Vajda
vedúci: Michal Valiček
web: https://team06-21.studenti.fiit.stuba.sk/
video: youtu.be/vO_XGVAUULI a fb.watch/d73hR9EDgh/
opis: SmartBrew je kontrolný systém pre automatizáciu pivovaru. Systém ponúka možnosť jednoduchej obsluhy a ovládanie jednotlivých častí pivovaru. Vie zobraziť a načítať vybraný recept, pričom súbor receptov je možné ľahko rozširovať a meniť vďaka intuitívnemu rozhraniu. Varenie prebieha po spustení receptu automaticky, pričom si používateľ môže zadefinovať priestor pre manuálne vstupy. Po ukončení varenia systém zobrazí v histórii varení aj podrobné štatistiky, ktoré je možné následne exportovať do protokolu. Systém je koncipovaný tak, aby sa dal jednoducho rozširovať.

 

Preverenie kriminálnej aktivity osôb

Tím 08 - AMS: Jakub Hlavačka, Dominik Horváth, Jakub Müller, Táňa Poláková, Dávid Silady, Adam Šípka
vedúci: Richard Marko
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team08/
video: youtu.be/e0MAmRC0vJA a fb.watch/d73ixfiPkR/
opis: AMS je portál, ktorý umožňuje previerku kriminálnej aktivity fyzických a právnických osôb za pomoci verejne dostupných internetových médií. Negatívna história fyzickej alebo právnickej osoby môže poškodiť meno firmy, s ktorou spolupracuje, v dôsledku čoho veľa spoločností požaduje preverenie potenciálnych zákazníkov alebo partnerov. Portál poskytuje články z viacerých krajín Európskej únie, Spojených štátov a Veľkej Británie. Články sú spojené s kľúčovými slovami, ktoré sú rozdelené do 11-tich kategórií, pričom každá z nich obsahuje názvy v priemere desiatich trestných činov. Používatelia majú možnosť exportovať dôležité články vo formáte pdf, prípadne zobraziť ich obsah priamo na portáli.

 

Automatizácia KYC a AML procesov

Tím 11 - KLYCK: Filip Agh, Adam Benovič, Ľuboš Daniš, Lenka Ivanová, Aranka Klukaová, Patrik Vdoviak
vedúci: Tibor Vincze
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team11/
video: youtu.be/zlh6B2Y-cQ0 a fb.watch/d73keWDcJI/
opis: V súčasnom svete finančné spoločnosti sú podľa lokálnej legislatívy požadované vykonať proces známy ako Know Your Client(KYC), ktorý zahŕňa identifikovanie a verifikovanie konateľov spoločností, a Anti-Money Laundering(AML), ktorého súčasťou je preskumanie konečných užívateľov výhod v databázach, teda ľudí benefitujúcich z vlastnených spoločností. Tieto procesy sú často vykonávané manuálne. Zamestnanci finančných inštitúcií sú často plne vyťažený týmito repetitívnymi a časovo náročnými procesmi. Platformu, ktorú sme vytvorili túto prácu automatizuje tak, aby spĺňala legislatívu. Avšak celý tento proces stále vyžaduje isté manažérske rozhodnutie na základe výstupov z KYC a AML procesu. Dobrou správou je, že väčšina tohto procesu je automatizovateľná. Týmto by sa dosiahlo uvoľnenie zamestnancov z repetitívnej a práce náchylnej na chyby.

 

Navigácia v rozšírenej realite

Tím 12 - Nav-X: Michal Ďurovič, Miroslav Kozma, Matej Kubena, Lukáš Líška, Adam Novocký, Štefan Schindler, Kamil Somrak
vedúci: Miroslav Laco
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team12/
video: youtu.be/LDB18b5l4TM a fb.watch/d73kzarAao/
opis: Nav-X je platforma na tvorbu, zdielanie a navigovanie sa po trasách pomocou rozšírenej reality. Ktokoľvek si môže pomocou našej webovej aplikácie vytvoriť a následne zdielať trasu, po ktorej sa potom môžu iný používatelia navigovať, pomocou našej mobilnej aplikácie dostupnej pre iOS aj Android. Trasu môžu tvoriť pamiatky, reštaurácie, bary a v podstate čokoľvek, čo tvorca trasy uzná za vhodné. Takto vytvorenou trasou bude používateľov sprevádzať aplikácia s rozšírenou realitou a náš virtuálny sprievodca Joe.

 

Budúcnosť volieb

Tím 17 - Electie: Marek Ceľuch, Libor Duda, Lucia Janíková, Denis Klenovič, Timotej Králik, Adam Slatinský, Matúš Staš
vedúci: Jaroslav Erdelyi
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team17/
video: youtu.be/wvb3DKSCkL4 a fb.watch/d73iUN7hgk/
opis: Súčasný systém volieb čelí problémom ako pomalé manuálne sčítanie hlasov, vysoké organizačné náklady, je náchylný na chyby spôsobené ľudským faktorom a občas chýba dôvera širokej verejnosti. Digitalizované volebné systémy by výrazne znížili náklady na voľby, čas potrebný na finalizáciu výsledkov, spotrebu papiera a eliminovali ľudský vstup do sčítania hlasov. Preto náš tím Electie prichádza s inovatívnou vízou pre elektronizáciu volebného procesu. Hlasovacie hárky sme nahradili dotykovými obrazovkami, vďaka čomu je možné hlasy zbierať a sčítavať automatizovane.

 

Predikcia fototoxicity chemických látok

Tím 20 - MLTOX: Matej Halinkovič, Jakub Knánik, Jakub Maruniak, Kateřina Mušková, Patrik Pavlačka, Tibor Sloboda
vedúcia: Marta Prnová
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team20/
video: youtu.be/ZJg2Xld4kXI a fb.watch/d73j87pqZJ/
opis: Medzi toxické reakcie chemických látok patrí aj fototoxicita, teda toxicita vyvolaná slnečným žiarením. Liečivá a kozmetika dodávané na trh musia byť na fototoxicitu testované, čo ale zahŕňa nehumánne testovanie na zvieratách.
Naše riešenie je webová aplikácia MLTOX, ktorá umožňuje s pomocou dátovej analýzy a strojového učenia predikovať fototoxicitu chemických látok. Predikovanie pomocou aplikácie MLTOX je jednoduché a rýchle. Výsledky predikcie sú spoľahlivé, keďže dosahujeme najlepšie výsledky na svete v rámci predikcie fototoxicity metódami strojového učenia. Zároveň sa môže vedecká komunita aktívne zapájať do zlepšovania modelu.

 

HODNOTENIE A HLASOVANIE

 

Semifinále - hodnotenie

Do finále postupujú 4 tímy. 3 z 8 tímov postupuje na základe hodnotenia odbornej poroty, 1 tím postupuje na základe “hlasovania ľudu”.

Porota bude hodnotiť tímy na základe článku z IIT.SRC 2022, článku a videa na TouchIT a prezentácie. Body, ktoré budú porotcovia dávať, budú rozdeľované podľa nasledujúceho kľúča:

  • 30 % bodov poroty za článok v IIT.SRC 2022,
  • 30 % bodov poroty za článok a video na TouchIT,
  • 40 % bodov poroty za prezentáciu.

Pri “ľudovom” hlasovaní budú môcť hlasovať všetci ľudia na Facebooku alebo Youtube. Znamená to, že hlasovať môžu aj študenti iných fakúlt STU, príp. vaši kamaráti. Študenti budú mať k dispozícii článok na TouchIT, bleskové video a krátky opis vášho projektu. Tím s najvyšším počtom hlasov postupuje do finále. Ak ide o tím, ktorý postupuje na základe hlasovania poroty, postupuje najbližší ďalší tím v poradí.

Ako na to:

  • Svojím “lajkom” môžeš vybrať projekt, ktorý je podľa teba najlepší/najzaujímavejší.
  • Každý člen výherného tímu následne získa 15 eurovú poukážku do kníhkupectva Martinus a jedna sa môže ujsť aj Tebe!
  • Stačí si pozrieť prezentácie tímov a hlasovať “lajkom”.

Hlasovanie končí: 1. 6. 2022 o 20.00 hod.

Viac o súťaži tímových projektov