Bratislava 14. septembra 2021 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila podpísanie memoranda o porozumení s dvomi fakultami Slovenskej technickej univerzity na podporu študijných odborov v oblasti superpočítačov a vedeckého výskumu založeného na umelej inteligencii (Artificial Intelligence, AI). Cieľom je napomôcť posun Slovenska od ekonomiky založenej na výrobe k AI superveľmoci.
Podľa dohody študenti a učitelia na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) a Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) budú mať pre vybrané projekty prístup k emulačnému systému čipu Prodigy od spoločnosti Tachyum a možnosť pracovať s najnovšími svetovými HPC technológiami (High Performance Computing, vysokovýkonné výpočty) v rámci open source verejných projektov a vedeckovýskumných aktivít v oblasti AI. Spoločným cieľom partnerstva je vytvoriť novú generáciu doma vychovaných inžinierov a počítačových vedcov, ktorí budú pokračovať v rozmachu nového slovenského priemyslu a pozicionovaní krajiny ako technologického hubu v rámci EÚ.
Fakulta informatiky a informačných technológií robí výskum v oblasti analýz a spracovania dát v reálnom čase s využitím AI v oblastiach preventívnej a genomickej medicíny a precíznej onkológie. Fakulta môže využiť silu čipu Prodigy pri výpočtoch umelej inteligencie a hlbokých neurónových sietí na interpretáciu a rozpoznávanie prirodzených obrazov alebo iných typov vizuálnych dát.
Fakulta elektrotechniky a informatiky sa intenzívne venuje oblasti rozvoja telemedicínskych systémov a využitia umelej inteligencie, strojového učenia a umelých neurónových sietí na spracovanie obrovského množstva dát, ktoré sa budú v nasledujúcich rokoch zbierať u bežných ľudí i pacientov so zámerom poskytovania preventívnej zdravotnej starostlivosti na vysokej úrovni, ako i liečby v domácnosti. Fakulta môže využívať čip Prodigy ako súčasť svojej participácie na optimalizácii superpočítačov a energeticky efektívnych dátových centier.„Skoršie prepúšťanie do domácej liečby i spoľahlivá prevencia budú vyžadovať extrémne vysoký výkon pri spracovaní, čítaní a porovnávaní dát umelou inteligenciou,” povedal doc. Ing. Martin Donoval, PhD. z FEI STU. „Podobne bude dochádzať k obrovským nárokom na výpočtový výkon, pričom s rastom počtu pripojených osôb bude rásť i množstvo nových vzorov pre rozpoznávanie ako z meraných dát, tak i zo simulovaných či iných existujúcich zdrojov. Pre účely rozvoja telemedicíny a intenzívnej podpory preventívnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku i v celej EÚ je preto kľúčové vybudovanie AI superpočítača postaveného na procesoroch spoločnosti Tachyum, ktorý bude využívaný v reálnom čase.”
V rámci dohody o spolupráci inžinieri spoločnosti Tachyum budú viesť prednášky z AI oblastí pre študentov, viesť tímové projekty a pripravovať témy pre diplomové práce. Ďalšou príležitosťou je vytváranie spoločných konzorcií a rozvoj projektov financovaných z EÚ fondov, ktoré môžu zvýšiť postavenie Slovenskej technickej univerzity a pritiahnuť študentov a akademikov zo zahraničných univerzít, ktorí majú záujem pracovať s lídrami vo vzdelávaní a výskume založenom na AI.
Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio-AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.
„Spoločnosť Tachyum má záujem vybudovať na Slovensku znalostnú a inovačnú komunitu pre umelú inteligenciu, ktorá bude vzájomným prínosom pre výskum, obchod, výrobu a univerzitné vzdelávanie,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Kombinácia našej technológie a know-how s výskumnými projektmi v oblasti AI, na ktorých pracujú dve prestížne slovenské fakulty FIIT STU a FEI STU, prispeje k posunu Slovenska medzi vedúce krajiny v oblasti AI technológií.”
Zdroj: Tlačová správa Tachyum a Slovenská technická univerzita podpísali memorandum o porozumení a spolupráci