
plagát 09I05-03-V02-00048
Program: Plán obnovy a odolnosti SR
Komponent: 9. Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky
Investícia: 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky
Kód a názov výzvy: 09I05-03-V02 – Výzva na podporu výskumných projektov zameraných na digitalizáciu ekonomiky v TRL úrovniach 1 - 3
Schéma pomoci: Schéma štátnej pomoci na podporu výskumu, vývoja a inovácií v rámci komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti SR v znení dodatku č. 2 (SA.117246)
Žiadateľ: Centrum experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied
Partner: Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta informatiky a informačných technológií
Trvanie projektu: 05/2024 - 12/2025
Anotácia projektu: Regulatívna toxikológia sa pri charakterizovaní bezpečnosti chemických látok tradične spolieha na štúdie na laboratórnych zvieratách, tkanivových kultúrach či bunkových kultúrach. Vzhľadom na nárast legislatívnych požiadaviek na celom svete je nepravdepodobné, že by tradičné prístupy boli dostatočné na riešenie nárastu počtu požadovaných hodnotení chemických látok. Preto alternatívny prístup, ako je (kvantitatívna) analýza vzťahu štruktúry a účinku (QSAR) predstavuje finančne a časovo efektívne riešenie s vysokým potenciálom ušetriť čas, peniaze, ako aj počty laboratórnych zvierat použitých na testovanie.
Preto hlavným cieľom predkladaného projektu je vytvorenie voľne dostupnej webovej platformy na predikciu toxicity látok pomocou metód digitálneho dvojčaťa za účelom ochrany životného prostredia, populácie a ekosystémov. Pomocou metód QSAR budú vytvorené viaceré modely z oblasti dermatoxicity. Súčasťou modelov bude aj funkcionalita vysvetliteľnosti, ktorá užívateľovi podá informáciu ktorá vlastnosť, resp. časť chemickej látky je zodpovedá za jej toxický účinok. Webová aplikácia bude voľne dostupná a tak môže slúžiť odborníkom ako aj laikom.
Výstupy projektu: