Štátna skúšku inžinierskeho štúdia pozostáva z častí obhajoba diplomovej práce a širšia odborná rozprava k téme práce zameraná na vybrané oblasti jadra znalostí študijného odboru.
Pred obhajobami, niekoľko dní/týždňov po odovzdaní diplomových prác sa k odovzdaným prácam pridelia oponenti. Posudok oponenta tvorí významný vstup do obhajoby diplomovej práce (pozri hodnotenie diplomovej práce). Pozn.: Posudky diplomových prác možno získať dva dni pred termínom obhajoby v akademickom informačnom systéme.
Termín obhajob (v časti Harmonogram štúdia ako [P] Obhajoby DP), ktoré bývajú spravidla v júni, bude zverejnený v priebehu marca.
Podrobný scenár obhajob (časový harmonogram) bude zverejnený na webe v časti Harmonogram štúdia > Diplomový projekt najneskôr týždeň pred obhajobou.
Scenár štátnej skúšky
Celkové trvanie štátnej skúšky: 40 minút.
Upozorňujeme študentov, aby sa dostavili na štátnu skúšku hodinu pred začiatkom vlastnej prezentácie. Netýka sa to študentov, ktorí idú ako prví v poradí.
- Obhajoba diplomovej práce a širšia odborná rozprava k nej
- Predstavenie študenta
- Prezentácia výsledku riešenia diplomovej práce
(dĺžka prezentácie 15 min.) - Prečítanie posudkov, obhajoba práce
- Širšia odborná rozprava k téme diplomovej práce
- Vyhodnotenie štátnej skúšky
Podrobný opis priebehu štátnej skúšky
Vysvetlenie jednotlivých častí scenára štátnej skúšky
Predstavenie študenta
- Tajomník predstaví študenta členom komisie pre štátne skúšky.
Prezentácia výsledku riešenia diplomovej práce
- Cieľom prezentácie je preukázanie schopností priniesť nové poznatky. Toto zahŕňa naštudovanie relevantnej literatúry, spracovanie stavu v danej oblasti, špecifikáciu, návrh a overenie riešenia systematickým, inžinierskym prístupom, s dôrazom na celkový (vedecký) prínos práce.
- Forma prezentácie: elektronická prezentácia cez dataprojektor.
- Odporúčaná obsahová štruktúra prezentácie:
Dôležité: Presný obsah prezentácie treba konzultovať s vedúcim projektu. Tu uvedené rady sú všeobecného charakteru:- Úvod do problematiky (cca 10 %)
stručne, ale jasne treba voviesť do problematiky – povedať, v akej oblasti sa pohybujete, aká je motivácia vašu tému riešiť. - Stav v danej oblasti, analýza problému (cca 10 %)
uveďte, aký je stav poznania v danej oblasti, zamerajte sa na otvorené problémy, zosumarizujte existujúce alternatívne riešenia, stručne analyzujte ich vlastnosti. Táto časť by mala obsahovať jasné východiská pre identifikáciu problému, ktorý ste v práci riešili (analýza musí presahovať informácie a znalosti získané v rámci absolvovania predmetov inžinierskeho štúdia). - Problém a jeho riešenie (cca 30 %)
sústreďte na objasnenie riešeného problému a najmä na návrh riešenia; treba vyzdvihnúť zaujímavé, tvorivé postupy; v žiadnom prípade nemusí byť úplné, t. j. neopisovať úplne všetko do podrobností, nejaké časti by sa však mali rozobrať podrobne a ostatné odkázať na dokument diplomovej práce. Súčasťou tejto časti môžu byť - v závislosti od témy diplomovej práce - aj zaujímavé implementačné detaily či používateľská prezentácia riešenia, ak je na tento aspekt riešenia práca zameraná. - Overenie riešenia (cca 40 %)
uveďte a vysvetlite, ako ste overili vaše riešenie (zamerajte sa na metódy, techniky a prostriedky, ktorými preukážete jeho správnosť). zosumarizujte poznatky, ktoré z overovania vyplynuli. Veľmi dôležité je odprezentovať vlastnosti vášho riešenia v kontexte existujúcich riešení. - Celkový prínos práce a zhodnotenie (cca 10 %)
stručne uveďte (zopakujte), čo ste dosiahli a zhrňte hlavné prínosy vašej práce, prípadne načrtnite ďalšie možnosti rozvoja v tejto oblasti.
- Úvod do problematiky (cca 10 %)
- Ďalšie poznámky k prezentácii:
- Dodržte stanovený časový harmonogram.
- Nezabudnite si doma prezentáciu niekoľkokrát vyskúšať.
- Nezabudnite, že doma v pohodlí a s papierom pred očami budete pravdepodobne hovoriť o dosť rýchlejšie ako pred komisiou.
- Poznámky môžete mať pri sebe a kedykoľvek sa môžete do nich pozrieť.
- Slajdy musia byť prehľadné a ľahko čitateľné (odporúčame písmo minimálne 20 pt pre text a 28 pt pre nadpisy).
- Ak ste niektorému aspektu riešenia venovali veľké úsilie a nemusí to byť hneď zrejmé, uveďte to stručne. Dôležité je prezentovať vaše riešenie v kontexte poznatkov vo svete a zároveň vaše úsilie na jeho dosiahnutie.
Prečítanie posudkov a obhajoba diplomovej práce
- Oponent prečíta posudok (v jeho neprítomnosti tajomník alebo niektorý člen komisie). Študent sa vyjadrí k posudku, zodpovie otázky, ktoré oponent položil. Pre potreby obhajoby sa odporúča mať pripravené ďalšie slajdy, ako napr. odpovede na otázky oponenta či doplňujúce informácie k práci, ktoré možno očakávať, že budú predmetom diskusie.
Širšia odborná rozprava k téme diplomovej práce
- Všeobecná rozprava o širších súvislostiach riešenia diplomovej práce v kontexte príslušného študijného odboru. Študent preukáže relevantné vedomosti, ktoré nadobudol v predmetoch inžinierskeho štúdia v rámci študijného programu, ktorý študoval a najmä prepojenia medzi nimi.
Vyhodnotenie štátnej skúšky
- Komisia po porade vyhodnotí úspešnosť štátnej skúšky. Krátko po obhajobe sa študent dozvie informáciu, či prospel; hodnotenie známkou komisia oznámi všetkým študentom na konci skúšobného dňa.