Obhajoba bakalárskej práce je súčasťou štátnej skúšky bakalárskeho štúdia. Koná sa pred komisiou pre štátne skúšky.
- Pred obhajobami, niekoľko dní/týždňov po odovzdaní záverečnej práce sa k odovzdaným prácam pridelia oponenti. Posudky oponenta a vedúceho tvoria významný vstup do obhajoby bakalárskeho projektu (pozri hodnotenie bakalárskej práce)
- Termín obhajob (v časti Harmonogram štúdia ako [P] Obhajoby BP) je zverejnený približne v marci.
- Podrobný scenár obhajob (časový harmonogram) bude zverejnený na webe v časti Harmonogram štúdia > Bakalársky projekt najneskôr týždeň pred obhajobou.
Priebeh obhajoby (štátnej skúšky)
Priebeh obhajob riadi predseda komisie, ktorý určuje aj poradie študentov. Všetci sú prítomní naraz v miestnosti obhajob, kde postupne prezentujú a obhajujú svoje práce. O priebehu obhajoby sa vedie protokol.
- Predstavenie študenta
Tajomník predstaví študenta členom komisie pre štátne skúšky. - Prezentácia bakalárskej práce
Prezentáciou študent preukáže schopnosti naštudovať relevantnú literatúru a spracovať stav v danej oblasti, špecifikovať, navrhnúť, implementovať a overiť riešenie systematickým prístupom. Prezentácia práce trvá 10 až 12 min.
Forma prezentácie:- elektronická prezentácia
odporúča sa nasledujúca štruktúra prezentácie:- Úvod do problematiky (stručne, ale treba si dobre pripraviť; dobrý začiatok veľa znamená a upokojuje).
- Stav v danej oblasti, analýza problému (treba sa zamerať na problémy v danej oblasti, známe spôsoby ich riešenia, súvis s inými oblasťami atď.).
- Problém a jeho riešenie (v tejto rozsahom najväčšej časti sa treba sústrediť na objasnenie riešeného problému a najmä na návrh riešenia; treba vyzdvihnúť zaujímavé, tvorivé postupy; v žiadnom prípade nemusí byť úplné, t. j. neopisovať úplne všetko do podrobností, nejaké časti by sa však mali rozobrať podrobne a ostatné odkázať na záverečnú prácu).
- Implementácia a overenie riešenia (zamerať sa na metódy, techniky a prostriedky použité pri implementácii a overení riešenia).
- Výsledky a zhodnotenie (veľmi dôležitá časť, ako treba dobre začať, ešte viac treba vynikajúco skončiť; nebojte sa ešte raz stručne zopakovať, čo ste dosiahli a vyzdvihnúť zaujímavé a tvorivé postupy, načrtnúť ďalšie možnosti rozvoja v tejto oblasti).
- Dodržte stanovený časový harmonogram.
- Nezabudnite si doma prezentáciu niekoľkokrát vyskúšať.
- Nezabudnite, že doma v pohodlí a s papierom pred očami budete pravdepodobne hovoriť o dosť rýchlejšie ako pred komisiou.
- Nevenujte sa príliš dlho analýze problematiky, sústreďte sa najmä na to, čo ste urobili vy (pri opise vášho návrhu môžete tiež spomenúť známe prístupy, a tak tieto dve časti čiastočne spojiť).
- Poznámky môžete mať pri sebe a kedykoľvek sa môžete do nich pozrieť.
- Priesvitky musia byť prehľadné a ľahko čitateľné (odporúčame písmo minimálne 20 pt pre text a 28 pt pre nadpisy).
- Výsledný softvérový alebo hardvérový produkt sa pri obhajobe bakalárskej práce nepredvádza.
- Prečítanie posudkov a obhajoba
Vedúci a oponent prečítajú posudok (v ich neprítomnosti tajomník alebo niektorý člen komisie). Študent sa vyjadrí k posudkom, zodpovie otázky, ktoré boli položené. - Odborná rozprava
Odborná rozprava k téme záverečnej práce.
Po prezentáciách a obhajobách študentov sa komisia poradí. Komisia na základe hodnotenia vedúceho projektu, oponenta, úrovne prezentácie a obhajoby pridelí výsledné hodnotenie z platnej klasifikačnej stupnice. Nasleduje záverečné vyhodnotenie.