SEMIFINALISTI
Spojenie NFT s realitou
Tím 01 - Blokčejn Rendžers: Nina Masaryková, Dominik Puk, Marek Štrba, Adam Valach, Samuel Vanek, Zuzana Wlachovská
vedúci: Kristián Košťál
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team01/
video: youtu.be/JninackqdmQ a fb.watch/d73h7w260a/
opis: Cieľom projektu je spojiť nový trend NFT s fyzickými statkami. Je postavený na základe multifunkčnej platobnej brány a umožňuje tvorbu, predaj, nákup a zapožičanie NFT prepojených na digitálnu reprezentáciu unikátneho statku výmenou za široké spektrum krypto a FIAT mien. Okrem NFT modulu obsahuje riešenie aj zabezpečenie proti praniu špinavých peňazí a inej finančnej podvodnej činnosti. O túto ochranu sa stará model umelej inteligencie, ktorý využíva verejné informácie o transakciách a peňaženkách na blockchaine. Celé riešenie je postavené na SOTA technológiách ako sú Ethereum, React, Random Forest a podobne.
IMS-RHPT: Spektrometrálne testovanie technickej konopy
Tím 02 - HempTeam: Zuzana Gáborčíková, Filip Chalás, Marek Janec, Rastislav Kavoň, Matúš Miklovič, Peter Nemček, Katarína Valkovičová
vedúci: Richard Marko, Martin Sabo
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team02/
video: youtu.be/esIr7ZFkjLI a fb.watch/d73hzS__3Q/
opis: Množstvo CBD v technickej konope je pre pestovateľov jedným z kľúčových faktorov zbierania úrody. Riešenia, ktoré aktuálne existujú, sú pre nich ako časovo, tak aj finančne veľmi náročné. V našej práci sme sa zamerali na určenie dňa zberu konopy na základe dát získaných z iónového pohyblivostného spektrometra. V našom projekte sme pracovali so vzorkami konopy zbieranými každé dva dni počas jedného mesiacu. Dáta boli reprezentované pomocou spektier zachytených každých 180 ms a na týchto vzorkách sme natrénovali regresné modely, ktoré boli schopné správne predikovať deň zberu s priemernou odchýlkou okolo 1,25 dňa. Model s najlepšími výsledkami sme sprístupnili bežným poľnohospodárom formou informačného systému, kde môžu vidieť výsledky svojich meraní po nahratí súboru s výsledkami zo spektrometra.
Automatizovaný pivovar
Tím 06 - SmartBrew: Alexandra Frniaková, Marek Krchňavý, Michaela Nemcová, Lukáš Novota, Peter Stríž, Marek Vajda
vedúci: Michal Valiček
web: https://team06-21.studenti.fiit.stuba.sk/
video: youtu.be/vO_XGVAUULI a fb.watch/d73hR9EDgh/
opis: SmartBrew je kontrolný systém pre automatizáciu pivovaru. Systém ponúka možnosť jednoduchej obsluhy a ovládanie jednotlivých častí pivovaru. Vie zobraziť a načítať vybraný recept, pričom súbor receptov je možné ľahko rozširovať a meniť vďaka intuitívnemu rozhraniu. Varenie prebieha po spustení receptu automaticky, pričom si používateľ môže zadefinovať priestor pre manuálne vstupy. Po ukončení varenia systém zobrazí v histórii varení aj podrobné štatistiky, ktoré je možné následne exportovať do protokolu. Systém je koncipovaný tak, aby sa dal jednoducho rozširovať.
Preverenie kriminálnej aktivity osôb
Tím 08 - AMS: Jakub Hlavačka, Dominik Horváth, Jakub Müller, Táňa Poláková, Dávid Silady, Adam Šípka
vedúci: Richard Marko
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team08/
video: youtu.be/e0MAmRC0vJA a fb.watch/d73ixfiPkR/
opis: AMS je portál, ktorý umožňuje previerku kriminálnej aktivity fyzických a právnických osôb za pomoci verejne dostupných internetových médií. Negatívna história fyzickej alebo právnickej osoby môže poškodiť meno firmy, s ktorou spolupracuje, v dôsledku čoho veľa spoločností požaduje preverenie potenciálnych zákazníkov alebo partnerov. Portál poskytuje články z viacerých krajín Európskej únie, Spojených štátov a Veľkej Británie. Články sú spojené s kľúčovými slovami, ktoré sú rozdelené do 11-tich kategórií, pričom každá z nich obsahuje názvy v priemere desiatich trestných činov. Používatelia majú možnosť exportovať dôležité články vo formáte pdf, prípadne zobraziť ich obsah priamo na portáli.
Automatizácia KYC a AML procesov
Tím 11 - KLYCK: Filip Agh, Adam Benovič, Ľuboš Daniš, Lenka Ivanová, Aranka Klukaová, Patrik Vdoviak
vedúci: Tibor Vincze
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team11/
video: youtu.be/zlh6B2Y-cQ0 a fb.watch/d73keWDcJI/
opis: V súčasnom svete finančné spoločnosti sú podľa lokálnej legislatívy požadované vykonať proces
známy ako Know Your Client(KYC), ktorý zahŕňa identifikovanie a verifikovanie konateľov
spoločností, a Anti-Money Laundering(AML), ktorého súčasťou je preskúmanie konečných používateľov
výhod v databázach, teda ľudí benefitujúcich z vlastnených spoločností. Tieto procesy sú často
vykonávané manuálne. Zamestnanci finančných inštitúcií sú často plne vyťažení týmito repetitívnymi
a časovo náročnými procesmi. Platformu, ktorú sme vytvorili túto prácu automatizuje tak, aby
spĺňala legislatívu. Avšak, celý tento proces stále vyžaduje isté manažérske rozhodnutie na základe
výstupov z KYC a AML procesu. Dobrou správou je, že väčšina tohto procesu je automatizovateľná.
Týmto by sa dosiahlo uvoľnenie zamestnancov z repetitívnej práce náchylnej na chyby.
Navigácia v rozšírenej realite
Tím 12 - Nav-X: Michal Ďurovič, Miroslav Kozma, Matej Kubena, Lukáš Líška, Adam Novocký, Štefan Schindler, Kamil Somrak
vedúci: Miroslav Laco
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team12/
video: youtu.be/LDB18b5l4TM a fb.watch/d73kzarAao/
opis: Nav-X je platforma na tvorbu, zdieľanie a navigovanie sa po trasách pomocou rozšírenej reality. Ktokoľvek si môže pomocou našej webovej aplikácie vytvoriť a následne zdieľať trasu, po ktorej sa potom môžu iní používatelia navigovať, pomocou našej mobilnej aplikácie dostupnej pre iOS aj Android. Trasu môžu tvoriť pamiatky, reštaurácie, bary a v podstate čokoľvek, čo tvorca trasy uzná za vhodné. Takto vytvorenou trasou bude používateľov sprevádzať aplikácia s rozšírenou realitou a náš virtuálny sprievodca Joe.
Budúcnosť volieb
Tím 17 - Electie: Marek Ceľuch, Libor Duda, Lucia Janíková, Denis Klenovič, Timotej Králik, Adam Slatinský, Matúš Staš
vedúci: Jaroslav Erdelyi
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team17/
video: youtu.be/wvb3DKSCkL4 a fb.watch/d73iUN7hgk/
opis: Súčasný systém volieb čelí problémom ako pomalé manuálne sčítanie hlasov, vysoké organizačné náklady, je náchylný na chyby spôsobené ľudským faktorom a občas chýba dôvera širokej verejnosti. Digitalizované volebné systémy by výrazne znížili náklady na voľby, čas potrebný na finalizáciu výsledkov, spotrebu papiera a eliminovali ľudský vstup do sčítania hlasov. Preto náš tím Electie prichádza s inovatívnou víziou pre elektronizáciu volebného procesu. Hlasovacie hárky sme nahradili dotykovými obrazovkami, vďaka čomu je možné hlasy zbierať a sčítavať automatizovane.
Predikcia fototoxicity chemických látok
Tím 20 - MLTOX: Matej Halinkovič, Jakub Knánik, Kateřina Mušková, Patrik Pavlačka, Tibor Sloboda
vedúca: Marta Prnová
web: http://labss2.fiit.stuba.sk/TeamProject/2021/team20/
video: youtu.be/ZJg2Xld4kXI a fb.watch/d73j87pqZJ/
opis: Medzi toxické reakcie chemických látok patrí aj fototoxicita, teda toxicita vyvolaná slnečným žiarením. Liečivá a kozmetika dodávané na trh musia byť na fototoxicitu testované, čo ale zahŕňa nehumánne testovanie na zvieratách.
Naše riešenie je webová aplikácia MLTOX, ktorá umožňuje pomocou dátovej analýzy a strojového učenia predikovať fototoxicitu chemických látok. Predikovanie pomocou aplikácie MLTOX je jednoduché a rýchle. Výsledky predikcie sú spoľahlivé, keďže dosahujeme najlepšie výsledky na svete v rámci predikcie fototoxicity metódami strojového učenia. Zároveň sa môže vedecká komunita aktívne zapájať do zlepšovania modelu.
HODNOTENIE A HLASOVANIE
Semifinále - hodnotenie
Do finále postupujú 4 tímy. 3 z 8 tímov postupuje na základe hodnotenia odbornej poroty, 1 tím postupuje na základe “hlasovania ľudu”.
Porota bude hodnotiť tímy na základe článku z IIT.SRC 2022, článku a videa na TouchIT a prezentácie. Body, ktoré budú porotcovia dávať, budú rozdeľované podľa nasledujúceho kľúča:
- 30 % bodov poroty za článok v IIT.SRC 2022,
- 30 % bodov poroty za článok a video na TouchIT,
- 40 % bodov poroty za prezentáciu.
Pri “ľudovom” hlasovaní budú môcť hlasovať všetci ľudia na Facebooku alebo Youtube. Znamená to, že hlasovať môžu aj iní ako študenti FIIT. K dispozícii je aj článok na TouchIT. Tím s najvyšším počtom hlasov postupuje do finále. Ak pôjde o tím, ktorý postupuje na základe hlasovania poroty, postupuje najbližší ďalší tím v poradí.
Ako na to:
- Svojím “lajkom” môžeš vybrať projekt, ktorý je podľa teba najlepší/najzaujímavejší.
- Každý člen výherného tímu následne získa 15 eurovú poukážku do kníhkupectva Martinus a jedna sa môže ujsť aj Tebe!
- Stačí si pozrieť prezentácie tímov a hlasovať “lajkom”.
Hlasovanie končí: 1. 6. 2022 o 20.00 hod.