Prejsť na obsah
IIT.SRC 2017

 

 

 

 

Harmonogram a rozloženie posterov v sekciách: BLOK 1        BLOK 2

Web Science and Engineering
BLOK I
Natália Čuláková:   Web Site Users’ Behavioral Trends Analysis bak.
Lukáš Meňhert:   Visualization of Student Activity in an Interactive Web-based Application bak.
Michal Hrutka:   Classification of Short Texts from an Interactive Web Application bak.
Jakub Mačina:   Recommendation of New Questions in Online Student Communities inž.
Tomáš Chovaňák:   Web User Behavioral Patterns Recognition in Online Time for Personalized Recommendation inž.
Monika Sanyová:   Estimation of User’s Web HCI Literacy inž.
BLOK II
Jakub Ďaďo:   Knowledge Harvesting from Slovak Web inž.
Silvia Macejková:   Love Recommender: Personalised Life Partner Recommendations Using Human Odor inž.
Adam Kulíšek:   Recommending Web Content Using a Small-world Implicit Trust Network inž.
Martin Borák:   Detection of Antisocial Behavior in Online Communities inž.
Patrik Hlaváč:   Towards Automatic Web Literacy Detection dokt.
Martin Svrček:   A First Step Toward Detection of Usability Smells Using Eye-tracking dokt.
 
Software Engineering
BLOK II
Ján Čegiň:   Visual Analysis of Unit Tests and their Results bak.
Peter Berta, Lubica Komarová, Michal Krempaský:   Automatic Use Case Based Remodularization bak.
Andrej Mlynčár:   Automated Source Code and Sequence Diagram Synchronization inž.
Pavel Sluka:   Requirements Modeling and Transformations Using Mind Mapping inž.
David Spišák:   Support Readability and Understandability of the Source Code by Explicit Binding to the Activity Diagrams dokt.
Waheedullah Sulaiman Khail:   Treating Pattern Sublanguages as Patterns with an Application to Organizational Patterns dokt.
 
Computer Science and Artificial Intelligence
BLOK I
Patrik Beka:   Determination of the Eye-catching Parts in Graphical Interfaces bak.
Jakub Kazimír:   Weather Prediction using LSTM bak.
Peter Halaš:   Prediction of Electricity Consumption using Biologically Inspired Algorithms inž.
Tomáš Farkaš:   Novel DNA Alignment-free Comparison Methods Based on Signal Processing Approaches inž.
Matúš Pikuliak:   Transfer Learning between Languages for Sentiment Analysis dokt.
Peter Laurinec, Ondrej Kaššák:   Similar Consumer Clustering Based on Smart Meter Data: Suggestion of Electricity Consumption Settings dokt.
BLOK II
Dalibor Mészáros:   Generating Headlines with Text Summarization inž.
Lukáš Csóka:   Parallel Multi-Densities Based Clustering of Large Datasets inž.
Róbert Cuprik:   Motif Finding In DNA Sequences inž.
Filip Jurčacko:   Processing Large Volumes of Binary Files inž.
Tomáš Gaššo:   Evaluation of Adaptive Prediction Methods inž.
Lukáš Marták:   Modelling Music Structure using Artificial Neural Networks inž.
Roman Kopšo:   Security Based Clustering and Analysis of Network Stream Data inž.
 
Computer Graphics, Multimedia and Computer Vision
BLOK I
Robert Birkus:   Methods of Automatic Brain Tumor Segmentation in 3-Dimensional MRI Data inž.
Juraj Matuš:   Real Time Human Motion Tracking in Image Stream inž.
Juraj Uhrin:   Segmentation of Multiple Sclerosis Lesions in Radiological Images Using Methods of Computer Vision inž.
Daniel Valocký:   Automatic Human Detection and Tracking their Movements in Video Stream inž.
Zuzana Kuchariková:   Terrain Data Capture through Mobile Application: Visual Pollution Monitoring inž.
Lukáš Hudec:   Automatic Segmentation and Semantic Indoor Scenes Description Using RGB-D Data inž.
Martin Tamajka:   Supervoxels and Superpixels for Use in Medical Image Processing dokt.
 
Computer Networks, Computer Systems and Security
BLOK I
Veronika Búcsiová:   A New Scheduling Algorithm for Real-time Networks bak.
Karol Marso:   A New Parking-Space Detection System bak.
Karol Cagáň, Jaroslav Lišiak, Michal Škuta, Simon Štefunko:   LoRa@FIIT Specification bak.
Karol Cagáň, Jaroslav Lišiak, Michal Škuta, Simon Štefunko:   Proposal of STIOT Protocol bak.
Dávid Beňo:   Testing Platform for Memory Management in Real-time Systems bak.
Miroslav Procházka:   Generation of Diagnostic Communication in IP Networks bak.
Jaroslav Erdelyi:   Estimation of Power-management Effect on Dynamic Power Consumption inž.
Ján Lúčanský:   Residual Variable in Kronecker Functional Decision Diagram dokt.
BLOK II
Patrik Pernecký:   Optimization of Binary Decision Diagrams inž.
Rudolf Grežo:   Network Security in the Internet of Things dokt.
Marek Galinski:   Load balancing Unsplittable SIP Single Port Data Flows in MPLS Networks dokt.
Juraj Šubín:   An Efficient Automatic Generation of Address Schemes for Memory Testing dokt.
Viktor Šulák:   Search using a Swarm of Unmanned Aerial Vehicles dokt.
Jozef Filipek:   Advances in Distributed Security for Mobile Ad Hoc Networks dokt.
Vladimír Kunštár:   Proximity Based Access Control System with Encryption dokt.
 
Intelligent Information Processing
BLOK I
Michal Hucko:   Clustering and Classification of Student’s Answers to Questions bak.
Erik Chodorčuk, Jozef Melicherčík:   Effects of Instructions on User Studies bak.
Elena Štefancová:   Detection of Usability Mistakes by Measuring Emotions with EEG and Facial Expressions bak.
Matúš Cimerman:   Stream Analysis of Incoming Events Using Various Data Analysis Methods inž.
Lukáš Miškovský:   Coreference Resolution in Text inž.
Samuel Pecár:   Automatic Taxonomy Extraction inž.
Lenka Kutlíková:   Did They Read Instructions? inž.
BLOK II
Adrián Huňa:   Automatic Answering of Students’ Questions by Using an Archive of Questions inž.
Jakub Vrba:   Automatic Segmentation of a Screen Recording for Scene Identification inž.
Erik Dzurňak:   Discovering Patterns in Computer Pointing Device Data inž.
Peter Dubec:   Towards Quantitative Eye-tracking User Studies of Mobile Applications inž.
Peter Gašpar:   Image-based User Preferences Analysis: Towards Advanced User Modelling dokt.
Juraj Petrík:   Source Code Stylometry - Footprint in Your Source Code dokt.
 
Information Applications
BLOK I  
Michal Melúch:   Application for Evaluation of Common Scanpath Algorithms bak.
Michal Kováčik, Jozef Mláka, Pavol Ondrejka, Branislav Pecher:   OCR and Analysis of Receipts at the Level of Individual Items bak.
Adam Strásky:   Automatic Detection and Notification of Bumps on Roads to Drivers bak.
Martina Halajová:   Virtual Graffiti Using Smartphone bak.
Vikória Tibenská:   Creating Animations of Organizational Patterns bak.
BLOK II
Tomáš Lach:   Indoor Free Time Places Availability bak.
Tomáš Gábrš:   Question Generation from Educational Text bak.
Katarína Szakszová:   Data Transmission via Audio Channel in the Mobile World inž.
Marián Čarnoký:   Virtual Money Replacing Meal Vouchers inž.
 
IIT.SRC Junior
BLOK II
Martin Gajdoš:   Auth.Sorter – Organize Your Messy Music Library jun.
Jakub Jastrabík:   Intelligent Control Unit of the Boiler for Solid Fuel jun.
Attila Mucska:   School Counselor Chatbot jun.
Samuel Braniša, Zuzana Wlachovská:   Project Computer Program Instead of a Course Book jun.
 
TP Cup Competition Projects
BLOK I
Zuzana Bobotová, Dávid Černák, Veronika Gondová, Tomáš Matlovič, Tomáš Pavlovič, Ján Šmihla:   eMotion: Emotion Management and Mood Recognition Framework inž.
Ján Brechtl, Tomáš Juhaniak, Martin Kalužník, Rastislav Krchňavý, Michal Kren, Martin Lacek, Andrej Vaculčiak:   WebX: A System for Automated Web Extraction inž.
Jakub Ondik, Adam Neupauer, Patrik Januška, Martin Olejár, Ondrej Hamara, Miroslav Hurajt:   StoryTeller: Software Requirements Gathering and Evaluation inž.
Adam Blaško, Martin Cvičela, Ivan Gulis, Tomáš Liščák, Branislav Makan, Marek Matula:   EduSim – Multi-domain Educational Simulations inž.
Ján Pánis, Jakub Findura, Maroš Frkáň, Tomáš Urban, Martin Oravský, Dominik Pisarovič:   Advanced Repeatable Service Module for High-altitude Balloon inž.
Norbert Danišik, Matej Gurán, Matúš Jurika, Štefan Kadlic, Roland Lang, Milan Poliak, Matej Puk:   SECMON - Security Events Collerator Done Right! inž.
Peter Augustín, Veronika Balážová, Marek Bruchatý, Juraj Flamík, Ondrej Kipila, Sandra Kostova, Andrej Žlnka:  BeaCode: Indoor Navigation Providing Position Related Informationinž.
BLOK II
Matúš Salát, Mária Dragúňová, Matej Červenka, Martin Šidlo, Ondrej Kudláš, Lukáš Šimek:   SmartStore - Automated Optimization of Warehouse inž.
Peter Bobovský, Michal Kráľ, Peter Kučera, Marek Mura, Miriama Pomffyová, Lukáš Račko, Michal Slovík:   Tasks, Code Reviews, Activities, Source Code, and Knowledge about Software inž.
Jakub Ginter, Miroslav Haščič, Mário Hunka, Viktor Košťan, Richard Pintér:   Segmenting Walls and Objects from 3D Hierarchical Data inž.
Tomáš Baránek, Lukáš Mastiľak, Matúš Pohančeník, Matúš Slovík, Tomáš Sokolík, Jaroslav Tóth, Radoslav Zápach:   Scalable Architecture and Implementation of Media on Demand System in Vehicles inž.
Adam Rafajdus, Martina Redajová, Tomáš Repiský, Jakub Hagara, Jozef Sitarčík, Martin Vaško :   Semantic Search in Old Press inž.
Martin Prekala, Miroslav Rác, Jozef Balún, Igor Šimko, Štefan Schwartz, Matej Schwartz:   My Food Court inž.